Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Kodėl aš kartu su rašytojais?

 

       
                                                                                                                                             Jonas Kontrimas        Rašytojas yra rašytojas. Jo darbas yra sunkesnis už kroviko, ekspeditoriaus, vadybininko, buhalterio, programuotojo, politiko. Visi žmonės atidirbę darbus eina ilsėtis, - pažaisti, paišdykauti šeimoje, prie televizoriaus, gamtoje, sveikatingumo kompleksuose arba soduose, daržuose, sodybose, klubuose, - kiek kieno leidžia fantazija ir kišenė. Vieni žino, kiek kainuoja masažas Turkijoje palyginus su Margaritos ar Kanarų salomis. Kiti žino, kur pigesnės daržovių sėklos - ,,Norfoje“ ar ,,Iki“. Rašytojai viso šito nežino. Po atidirbto darbo(krovikais, statybininkais, sargais, žurnalistais, kūrikais, redaktoriais ir t.t.) eina rašyti.Niekas jiems neliepė, patys užsimanė. Vietoje to, kad ,,varytų“ į klubą arba prie televizoriaus kasytųsi bambą. Rašo gyvatės. Nors pagal įstatymus, menininkų darbdavys yra Valstybė, - tą rodo ir Kultūros ministro įsakymas suteikti statusą, - t.y. tas jau rašytojas, o tas – grafomanas, tas jau solistas, o tas – tik ,,kelias į žvaigždes“, - bet darbdavys už darbą nemoka. Visų tų menininkų – dailininkų, kompozitorių, rašytojų, režisierių, aktorių, solistų, muzikantų, architektų, fotografų ir t.t. – yra tik keturi tūkstančiai. Vienai savivaldybei tenka mažiau šimto. Yra rajonų, kuriuose nėra nei vieno rašytojo. Yra – yra kilusių iš ten. Įsivaizduokite rajoną, kuriame nėra nei vieno dantisto, žemėtvarkininko, vairuotojo. Ką jūs prarandate?
         Daugelis kaltina, kas Salomėja Nėris nuvažiavo į Maskvą ir parvežė ,,Stalino saulę“. Ji ką, viena važiavo? O kas vežė ,,Saulei“ padėklą? Lyg važiavo virš šimto? O kur jų pavardės – vaikų ir anūkų? Gal ,,vežėjų“ palikuonys vis dar Seime?
         Šiuo metu, kai jūs su kaimynais kalbate kaip buvo prie sovietų, prie prezidento Brazausko, ką padarė Kirkilas, o ką daro Kubilius su p. Šemeta, - rašytojai rašo. Cinikas yra darbdavys – Valstybė, - kuri sako, - O kur jūs dingsite? Nieko kito nemokate! Prieš tai sakė, - eikite skinti pomidorų. Nes smuikininkų miklūs pirštai. Dabar. Dabar išpjovė dalgiu savo elektoratą. Ir išpjovė jūsų rankomis - ,,tauta mano“. Tik užmiršo pasakyti, kiek išpjovė. Rašytojas rašė ir parašė knygą, tuo metu, kai jūs ilsėjotės. Rašytojas jokių pinigų iš savo darbdavio Valstybės negavo, išskyrus stipendijas pusei metų, kaip bedarbiai. Arba – iki dviejų metų, be teisės gauti trečiais. Nesvarbu, kad ,,gerai mokėsi“ arba rašė. Rašytojų 15% mokesčius nuo autorinių sutarčių Valstybė susirinkdavo, tik nesuteikė jokių socialinių garantijų – nei pensijos, nei ligos, nei motinystės atveju. Dar gražiau, kad ji savo priimtais įstatymais, leido iš visų menininkų vogti.Jūs įsijungiate kompiuterį, - ir tau skamba muzikėlė, tai videoklipas, tai jau ir filmas ar koncertas. Ar jūs sumokėjote, kad naudojatės svetimu turtu? O gal menininkai gali ateiti pas jus ir naudotis jūsų turtu – butais,maistu, mašinomis, - nemokamai, taip, kaip jūs? Vogti iš menininkų leido Valstybė.
        Ir kai yra klausiama, - o kuo tas menininkas skiriasi nuo statybininko ar buhalterio ir kam reikalingas menas, kai pilvas gurgia, ir iš kokio kito molio jie nudrėbti,- reikėtų klausinėti ir toliau. Kodėl Prezidentas važiuodamas į susitikimą su kitu Prezidentu, kaip dovaną, kaip Lietuvos ženklą veža menininko darbą, o ne plytą, plastikinius langus, metrą asfalto, ryšulėlį ridikėlių, kompiuterį, -jūsų padarytus darbus? Kodėl reprezentuoti Lietuvą į užsienį vežami žymiausi menininkai,- solistai, muzikantai, fotografai ir kt., o juk galėtų finansų ministerijos buhalteriai nuo scenos pamojuoti sąskaitomis- faktūromis? Toks tai kitoks molis, iš kurio nudrėbtas menininkas ir jo darbas.
        Tai ko čia tie menininkai niršta, jeigu jų darbus vistiek vežios į užsienį, ko čia rašytojai burba, - juk ne Sąjūdis? Jeigu pasižiūrėtumėte į Valstybės biudžetą, tai meno iš viso nerastumėte,- jis slepiasi eilutėje – religija, turizmas, kultūra. Jeigu iš kultūros kišenės išimtume statybininkų plytas(Valdovų rūmų, Dailės galerijos, VEKS,o ir kitas vienkartines), tai liktų tik skylė. Tai dėl kokių milijonų tie rašytojai burba? Mūsų žiniomis per lietuvišką knygą iš jūsų visų atėmė septynis milijonus. Buvo aštuoni, liko vienas. Tai yra parama leidybai ir bibliotekų fondų papildymui. Tų pinigų neteko popieriaus ir dažų gamintojai, jų produkcijos platintojai, spaustuvių darbuotojai, leidyklų... Smogta buvo tiksliai ir gerai apskaičiavus. Suvedant visas senas sąskaitas ir už Sąjūdį, ir už prieštaravimus Ermitažui-|Gugenhaimui, ir už pasisakymus prieš popsą, politinį vulgarumą ir cinizmą.
        Pirma, - jie ,,nubraukė“ pinigus lietuviškų knygų leidybai iš dalies paremti. O kad leidyklos nė nebandytų rizikuoti, pakėlė PVM.
        Antra, - kadangi nebus naujų knygų, tai bibliotekoms ,,nubraukė“ pinigus naujų knygų įsigijimui.
        Trečia, - kaad rašytojai nevažinėtų po rajonus ir nebandytų garsiai skaityti savo parašytų ir neišleistų knygų, iki balandžio pabaigos nedavė nė lito. Tik išgirdę apie akciją prie Seimo numetė kelis skatikus senoms skoloms padengti. Su kultūros ministro pačiam sau pasirašytu įsakymu, kad kitą pusmetį jis gali iš viso neduoti pinigų. Paskirti – paskyrė, o norės ir neduos.
        Valstybė meno kūrėjų organizacijos neremia. Vartotojų asociacijas remia, meno kūrėjų – ne. Jiems suteikta teisė rašyti projektus kūrybos sklaidai iš dalies paremti. Keturioms meno kūrėjų organizacijos 2009 m. skirta po 15 tūkst. Lt. Pirmo pusmečio finansavimas sumažintas 36 procentais. Matyt, tiek pat, kiek sumažėjo Finansų ministerijos išlaidos. Bet protestas vyks ne dėl keturių organizacijų 800Lt per mėnesį.
        Prie Seimo gegužės 5d. 13val. protestuosime, kad XXI-ame amžiuje, Lietuvai švenčiant jos vardo paminėjimo tūkstantmetį, o Vilniui tapus Europos kultūros sostine, buvo įvykdytas lietuviškų knygų genocidas. Įstatymų pataisomis uždrausta leisti ir platinti lietuvių rašytojų knygas, įsigalėjo lietuviško žodžio ekonominė cenzūra. Taip mes, rašytojai, leidėjai, bibliotekininkai, skaitytojai matome, taip mums atrodo ir nei iš Seimo, nei iš Vyriausybės neišgirdome nė vieno argumento, kad klystame.
       Todėl gegužės 5d. būsime visi tie, kurie rankose laikė lietuvišką knygą, su ja užaugo ir augino savo vaikus. Tuos, kurie negalės atvykti, prašome tylos minute pagerbti lietuviškos knygos mirtį.

Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Tekstininkas Darius Pocevičius: "demonas mane valdo"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama