Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Šiaulių rajono literatūros muziejus

 

Šiaulių rajono literatūros muziejus

      Zigmas Gėlė-Gaidamavičius gimė 1894 m. Naisiuose. 1912-ais baigė Šiaulių gimnaziją ir įstojo į Kijevo universitetą. Tų pačių metų gruodį mirė. Palaidotas Sereikių kapinaitėse netoli Naisių. Nuo 1909-ųjų eilėraščius skelbė periodikoje ir sudarė rinkinį „Gėlynas“, kuris išleistas 1948 m. Z. Gėlės kūrybą literatūros tyrinėtojai apibūdina kaip romantinę, kupiną jaunuoliškų idealų, meilės ilgesio, liūdesio dėl netobulo pasaulio. „Eilėraščiai audžiami iš subtilių gamtos išgyvenimų, užuojautos vargdieniui, svajingo kūrėjo nuotaikų, kurios dažniausiai šviesios, giedrios. Jiems būdinga sklandi forma, žaismingumas, intonacijų kaita, autoriaus gebėjimas ne vien emocijas reikšti, bet ir analizuoti, abstrakčiai mąstyti“, – Lietuvių literatūros enciklopedijoje rašo Donata Mitaitė ir Dalia Striogaitė. Regina Mikšytė (Zigmas Gėlė „Gėlynas: poezijos rinktinė“, Vaga, 1979) pastebi, kad Z. Gėlės poetinis pasaulis apsiriboja gimtųjų Naisių gamtovaizdžiais.

    Šiandien akmeniniuose Naisių dvaro rūmuose (pastatyti 1822 m.), kuriuose kadaise gimė Z. Gėlė, gyvuoja Šiaulių rajono literatūros muziejus (įkurtas 1987 m. spalio 17 d.). Poeto ekspozicijai čia paskirtas vienas kambarys. Yra dar dvi ekspozicijos. Jose galima išvyti Šiaulių krašto rašytojų ir Z. Gėlės premijos laureatų veidus, knygas, rankraščių faksimiles. Iš viso muziejuje renkama medžiaga apie 100 rašytojų.

   Tokiam pašaliečiui kaip aš užklydus į šį žemės ūkio kraštą, literatūros muziejus atrodo tikra kultūros oazė. Deja, jau antri metai dėl šio muziejaus verda aistros. Dėl muziejaus nesutaria Šiaulių rajono savivaldybė ir verslininkas Ramūnas Karbauskis. Nelabai suprantu ir juo labiau negaliu paaiškinti šio nesutarimo esmės ir detalių, bet panašu, kad muziejui, kad dar 2009 m. teko gerokai praplėsti savo veiklos sritį ir priglausti po savo stogu biblioteką (nieko baisaus!), kultūros centrą (kodėl ne?), sporto salę (o-o-o!) ir šarvojimo salę (be komentarų). Taip skelbė žiniasklaida.

    Su siaubu perskaičiau Šiaulių rajono mero Algimanto Gaubo žodžius: „Koks ten muziejus, tai mūsų kultūros centro padalinys. Jis neturi muziejaus statuso“ („Televizijos serialą pakeitė politinis“, „Šiaulių kraštas“, 2009-11-06). Perskaičius tokius žodžius, man dingtelėjo, kad gal šitaip kalbantys valdininkai yra ne žmonės, t. y. neturi žmogaus statuso, ir jų sprendimai neturi galios, vaidinas, jų nebūtina paisyti.

    Šiaip ar taip, 2009-ųjų pavasarį Z. Gėlės premija įteikta šventė šį pavasarį vyko erdviame kultūros centre, o 2010-aisiais – pačiame muziejuje, kur šventėms dalyviams teko gerokai pasispausti, o žiūrovams vietos net ir pritrūko. Nieko nepadarysi. Vis dėlto muziejaus vadovė Rita Žukauskienė patikino, kad viskas ne taip jau baisu, kaip rašyta, ir kad muziejus išliks.

    Jau užsiminiau apie Z. Gėlės premiją, kuri nuo 1977 m. kasmet teikiama už geriausią poetinį debiutą. Ši premija įsteigta Šiaulių rajono kolūkyje „Už taiką“, kur kas anksčiau nei muziejus. Džiugu, kad pasikeitus laikams premija išliko, ir pastaraisiais metais teikiama per „Poezijos pavasario“ festivalį. Tad kartą per metus Naisius užplūsta poetai, leidėjai, literatūros tyrinėtojai, poezijos bičiuliai iš Šiaulių rajono ir visos Lietuvos, nominantai ir, žinoma, laureatas.

     Premijos teikimo iškilmes man teko stebėti du kartus: 2009-aisiais (Gvidui Latakui) ir 2010-aisiais (Vytautui Stankui). Esu naivus žmogus, taigi pirmą kartą nuoširdžiai džiūgavau, žiūrėdamas kaip rūpestingai, uoliai garbstomas laureatas. Renginys buvo nė kiek ne prastesnis paties „Poezijos pavasario“ laureato apdovanojimas. Tačiau, be dainų, muzikos, vainikų, rajono valdžios sveikinimų ir visų kitų būtinų premijų teikimo iškilmių atributų, čia gali nutinkti ir kas nors keista ir įdomaus. Pavyzdžiui, V. Stankaus eilėraščių įkvėpti Šiaulių gimnazijos moksleiviai sukūrė originalių instaliacijų. Keistas man atrodo Z. Gėlės prizas, įteikiamas kartu su premija. Renginiui pasibaigus, prizas iš laureato atsiimamas ir lieka muziejuje. Jeigu, žinoma, premijos teikėjai nepamiršta jo atsiimti.

     Z. Gėlės premijos laureatų laukia išbandymas ne tik garbe, turtais, bet ir darbu. Laureatui tenka pasodinti medį, poetui – ąžuolą, poetei – liepą. Nesunku įsivaizduoti, kad nuo 1977-ųjų kasmet sodinant po medį jau pasodintas šioks toks miškelis. Už geriausią poetinį debiutą apdovanoti: Vidmantė Jasukaitytė, Antanas A. Jonynas, Rimantas Vanagas, Vladas Braziūnas, Tautvydas Marcinkevičiūtė, Nijolė Miliauskaitė, Alis Balbierius, Aidas Marčėnas, Dalia Jazukevičiūtė, Sigitas Parulskis, Eugenijus Ališanka, Gintaras Grajauskas ir kiti, žinomi poetai, kurių kompanijoje negėda atsidurti kiekvienam jaunam plunksnos broliukui ar sesutei.

   Zigmas Gėlė-Gaidamavičius – vienas iš daugelio XX a. trumpai gyvenusių poetų, tačiau Naisiams ir poezijai neabejingų žmonių dėka jis nėra pamirštas.

Benediktas Januševičius

1. Z. Gėlės gimtasis namas, kuriame įsikūręs Šiaulių rajono literatūros muziejus


2. Vaikų ir jaunimo teatras „Ikaras“ kompozicija „Zigmas Gėlė – neišsiskleidęs poezijos žiedas“


3. 2009-ųjų Z. Gėlės premijos laureatas Gvidas Latakas sodina ąžuolą


4. Šiaulių „Romuvos“ gimnazijos moksleivių instaliacija pagal Vytauto Stankaus eilėraštį „pirmasis“

Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Rašytoja Birutė Jonuškaitė: "civilizacija atima kai kuriuos malonumus"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama