Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Laisva tema. Kliautys

 

  Ričardas Šileika
Laisva tema. Kliautys


     Kiekvieną rytą, kiekvieną dieną ir kiekvieną vakarą sutinku (prasilenkiu su) keliasdešimt - dažniausiai nepažįstamų - žmonių. Kiekvienas iš jų - viltina - ištiestų man pagalbos ranką. Bet ar kiekvienas iš jų - tikėte netikiu - susiklosčius tam tikrom laiko, vietos ir būdo aplinkybėm - mane iškoneveiktų, apgautų, apvogtų, sužalotų?
    Juk gėris ir blogis žmoguje nėra nekintančios sąvokos (nors tai ir ne saikas, bet visuotinai rūšiuojama į blogus ir gerus). Taigi tas gėris ir tas blogis išsiveržia ir įvyksta - visada kito adresu ir atžvilgiu - (ne) bet kada, (ne) bet kaip, (ne) bet kur, (ne) bet kam. Todėl ir manau, gėrio ir blogio proporcijos netolygios. Jų pasiskirstymą (nu)lemia amžinos permanentinės sąlygų paklaidos.


    Suk nesukęs prekybcentrio daržovių skyriun, česnakai tie patys - didžiagalviai, šviesūs, sveikutėliai, kiniški. Mykiu sau nunarinęs galvą, ką čia dabar ašei, lietuvis, nacionalines gripo (ar priešgripio) bakterijas mušiu ir savo imunitetą stiprinsiu kiniškais česnakais... Bet štai Senamiesčio krautuvėlėje, kurion savo užaugintą atgabena ūkininkai, aptikau lietuviškų. Smulkučiai, neišvaizdūs, galvukės išplerusios, nereta skiltelė sunykusi, tuštutėlė. Ir, žinoma, brangesni. Bet, mielas dalininke sloguotojau ir kosėtojau, juk tokia situacija yra ir matyta, ir patirta.


    Lauryno Katkaus naujoje knygoje „Už 7 gatvių“ (p. 102) aptikau metaforą skalbinių vėliavos. Tokia pati jau mano akysna įkrito skaitant Rimanto Kmitos „Švelniai tariant“ (p. 8). O ir man pačiam dar ankstėliau kaži kur – tiesa, ne eilėraštyje – tokia metafora susilipdė. Ką tai reiškia? Ogi reikia bent kuriam laikui sustabdyti jos vartojimą, kitaip sakant, nutraukti galiojimą. Tyčia ne už kalno stovintis Alfonsas Nyka-Niliūnas užfiksavęs panašų: „Aistis (kai dar buvo Jonas Kossu-Aleksandravičius) ir iš dalies Boruta taip sunaudojo, iki paskutinio lašo išsunkė žodžio šilas poetinę energiją, kad šimto metų reikės, kol jis atgaus pirmykštę savo vertę ir vėl galės būti kieno nors efektingai panaudotas.“


    Juokų darbas būtų sukurti ir paskelbti tokį paprastą, pinigus valstybės iždan aitvarais nešte nešantį įstatymą. Apmokestinti sniego senių lipdybą. O kadangi tai dažniausiai vaikų darbeliai, tad už juos tektų pinigines verti tėvams. Poįstatyminiais aktais būtų numatytas vykdymo paskirstymas. Įkurti specialūs etatai sniego senių lipdytojėliams sekti, nustatyti jų tapatybę ir juos registruoti. Visas sąrašas įvairaus pobūdžio baudų. Nes sniego krituliai irgi valstybės. Kas ketintų ką lipdyti, privalėtų gauti leidimus individualiai veiklai vykdyti. Taip pat būtinai būtų imamas nuomos mokestis už sklypą, kuriame ši laikina veikla vestina. Sutikite su manimi ir pakelkite rankas - tai labai rimtas koziris. Ką?
Nesisielokit, vasaros sezoną šis mokestis būtų pakeičiamas smėldėžių ir smėlio pilių statymo mokesčiu.


    Einu sau senamiesčio ašine gatve, neskubrom, dešinėje nešinas rankine (kaip dabar madinga. Visa vandens augalijos motyvais ištapyta. Aišku, pirktinė pirktiniausia. Per kaži kurį rinkiminį suvažiavimą rašytojai visi aliai vieno gavo tokius krepšaičius. Pilies lauko kavinėje sėdįs bičiulis Gintautas manęs stabtelėjusio ir teiraujasi: loptopą atsinešei? Ne, šypteliu (o gal visgi labiau vypteliu), bet nepatogiai nesijausdamas prisipažįstu, kad tempiu „bulgarkę“ (kampinį šlifuoklį). Ir – lyg tarp kitko prasegu užtrauktuką. Še ir reziumė: įvaizdis įvaizdžio nepateisina (nepuošia).


    Asmeninio paprasto vyriškos giminės vienaskaitos įvardžio kilmininkas. Jo. Iš tūlo ir tūlės lūpų. Pilnos mano ausys. Tosios merginos ir klausiu poįkypiai šypsodamasis: kodėl ne jos? Galinga dominuojanti musculinum nuosavybė. Iš vokiečių atkeliavęs tvirtinamasis žodelytis tvirtai įsitvirtino lietuvių kalboje. Nes mūsų taip taip jau sprangiai stringa prasižiojančiose tautiečių burnose. Nes sprogstamasis priebalsis t plėšo mūsų žiaunas, mūsų vidurius ir plaučius. O balsingasis j lakesnis, slidesnis, lengvesnis. Išlekia tuo patarlės žvirbliu - ir papūsk jam į uodegą.Autoriaus nuotraukoje: Kiekviena proga vėl maga pereiti eitu ir patirti patirtą

Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Buhalterė Danguolė Nekrašienė: "sąžinei ir garbei laikų nėra"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama