Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Troleibuso keleivis Julius Malinauskas: "bendrabūvio charakteringiausios paradigmos"

 

Ričardas. Kur dabar važiuojate ar iš kur grįžtate? Paties veidą labai dažnai matau troleibusuose.
Julius. Kaip visada, važiuoju iš taško A į tašką B, arba grįžtų iš taško X į tašką Y. Važinėtis troleibusais – mano hobis ir mano darbas. Labai mėgstu apžiūrinėti dešimt, dvidešimt ar ilgiau minučių šioje erdvėje gyvenančius žmones. Rūpi, ką jie vilki, ką avi, kokias kepures nešioja, kokias rankines turi.

Kas įsigyta iš „Humanos“, kas Gariūnų turgavietėje, kas miesto brangesnėse parduotuvėse. Kokias pokalbių temas rezga liežuviai, ką apkalba, dėl ko piktinasi. Domiuosi, kokius mobilius telefonus naudoja. Stebiu, kokios jaunimo tatuiruočių mados, kokiose kūno vietose ir kokio „kalibro“ įsegami auskarai. Spėlioju, kiek tam vyriškiui ar tai moteriškei gali būti metų, kokios jų profesijos. Galiu pasakyti vieną pastebėjimą. Moterų rankos ir veidai beveik visada yra skirtingo amžiaus. Vienų skruostai lygūs, lūpos dažytos, vyzdžiai su ugnele, o rankos dirbusios nusidirbusios. Arba atvirkščiai: veidas rūpesčių nugairintas, o plaštakos tik glamonėms sutvertos.
O kokių tik netikėtų ir tikėtų situacijų troleibusų gyvenime būna! Nuo, regis, nekalčiausio susižvalgymo iki iškoneveikimo. Nuo pakvaišėlių, kurių gana daug, pezėjimų iki nepakaltinamo seksualinio priekabiavimo. Nuo prisigėrusio paauglio apsivėmimo iki mikliapirščių čigonių vagysčių. Nuo religinių fanatikų iki kontrolierių teroro. O į troleibusų teritorijas įsibrauna ir velniai žino kieno siųsti menininkai ir poetai su savo pretenzijom.
Ir visai nesvarbu (tai yra esu patenkintas), kad namie neturiu televizoriaus ar kad neskaitau dienraščių. Troleibusuose iki soties prisižiūriu ir serialų, ir spektaklių, ir kitokių realybės šou. Visas dienas važinėdamas įvairių maršrutų troleibusais negaliu konstatuoti nieko džiuginančio. Dėl to, kad keleiviai skaito jiems po nosim pakištą laikraštpalaikį „15 min“ ar spokso į reklaminius margumynus pakabintame monitoriuje, jie kultūringesni netapo. Didžiuma transporto visuomenės (ar bendruomenės) narių laisvę suvokia kaip patogumą, teisių vien sau reikalavimą. Būtent visuomeniniame transporte, kuris, manau, yra visuomenės mini modelis, ypač išryškėja nūdienos bendrabūvio charakteringiausios paradigmos. Todėl galvoju, kad sociologiją, komunikaciją, psichologiją, literatūrą, netgi vadybą studijuojantis akademinis jaunimas troleibusuose surastų begalę diskursų savo bakalauro ar magistro darbams. Netgi galėčiau pakonsultuoti, pažerti ir plikų faktų, ir iškalbingų komentarų.
Manau, kad ne tik gyvenimas (taip vadinu kelionę iš taško A į tašką B) troleibusuose yra komplikuotas ir aštriabriaunis. Panašaus skonio ir sąlygiškų (todėl labai tvirtų) struktūrų esama ir daugiabučių laiptinėse, koridoriuose, stotyse, poliklinikose, poilsiavietėse ir kitose vietose, kuriose tam tikrą laiką savo bekompromisinę erdvę (su)kuria žmonių mišrios sankaupos.

Ričardo Šileikos "BLICAS"


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Poetas Viktoras Rudžianskas: "viltinga kaip paskutinė vakarienė"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama