Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Donaldas Kajokas apie knygas

 

      

       Per pastaruosius dvidešimt metų gyvenimas kiek pasikeitė. Ar pasikeitė Jūsų požiūris į knygas?


       Šiek tiek. Vieną dieną teko konstatuoti, kad knygų era baigiasi. Tai nereiškia, kad jos tuoj ar kada nors išnyks, tačiau informacija (ir meninė) vis dažniau perduodama kitais kanalais. Informacinės technologijos žingsniuoja septynmyliais žingsniais, jose, grubiai tariant, dominuoja ne tekstas, bet vizualumas. Tam tikra prasme grįžtame į viduramžius, kai daugelis žmonių nemokėjo skaityti. Aišku, grįžtame jau kita spiralės vijele, vadinasi, ir skaityti nemokame jau kitaip. Tai nei gerai, nei blogai, tiesiog taip yra. Viduramžiai, turint galvoje patį buvimo fenomeną, nebuvo dėl ko nors prastesni nei už Antiką, nei už Naujuosius laikus. Juoba už savo spiralinį dvynį – „raštingąjį“ XXI amžių.
Šie staigūs pokyčiai kai kuriuos (dažniausiai vyresnės kartos) žmones stipriai erzina, net sukelia šoką. Aš kol kas į tai žiūriu gana ramiai.

       Ar daug skaitote? Ar galite įsigyti norimų knygų?

       Skaitau nei daug, nei mažai. Turbūt vidutiniškai. Vienas knygas todėl, kad reikia (juk dirbu kultūros savaitraščio redakcijoje), jų daugiau, kitas – savo malonumui. Šių kur kas mažiau. Būna – nespėju perskaityti netgi tų, kurias kadaise tikrai norėjau įsigyti, jų kalnelis auga.
Bet esmė – ne perskaitytų knygų kiekis. Atsimenu, „knygų eros“ laikais 2–3 metus skaičiau vieną knygą (net ne knygą – prastai „atšviestą“ mašinraštį), ir tai padarė kur kas didesnį poveikį ir mano vidui, ir mano kūrybai nei 20–30 per vienerius metus perskaitytų knygų. Kiekvienam savo. Ir savaip.

       Galbūt Jūsų namuose knygos jau nebetelpa? Kur veikiate su nereikalingomis knygomis?

       Taip, sunkiai telpa. Kartą nemažą knygų dalį, deja, teko išmesti net į šiukšlių konteinerį. Tas, kurių, žinojau, nė karto neatsiversiu. Labai nemalonus procesas. Bet jos, leistos prieš 1990-uosius, pasirodo, nereikalingos ne tik bibliotekoms, bet ir antrinių žaliavų perdirbimo įmonėms. Žodžiu, jų neima netgi į makulatūrą, nes knygas perdirbti sunkiau nei laikraščius ar žurnalus. Absurdiška situacija.

       Kokias knygas skaitote? Ar domitės bičiulių kūryba?

       Savo malonumui dažniausiai skaitau klasiką. Grįžtu prie Homero, Dostojevskio, Vaižganto ir kitų aukščiausios prabos rašytojų. Kartais skaitau keturių penkių kertinių religijų pirminius šaltinius, kitus šventraščius. Gal todėl, kad kuo toliau, tuo labiau man svarbi tampa ne informacija, o Žinia. Kurią, beje, anot Dainiaus Razausko, visi žinome.
Bičiulių kūryba, aišku, domiuosi. Stengiuosi perskaityti kone viską, ką jie parašo. Bet jų knygų skaitymas ir tikras skaitymo malonumas ne visuomet sutampa.

       Ar Jus tenkina išleidžiamų knygų asortimentas? Ar pasigendate kokių nors knygų? O galbūt knygų išleidžiama per daug?

       Šiuo metu beveik tenkina. Jei ir pasigedau kelių knygų, tai po to, kai jos buvo išverstos, neturėjau laiko perskaityti. Vadinasi, ne itin ir buvau pasigedęs. Kita vertus, tų, kurių pasigendu apskritai, t. y. todėl, kad jų tiesiog nėra, bandau rašyti pats. Tai galima pavadinti netgi vienu iš kūrybos stimulų.
Per daug leidžiama? Jokiu būdu. Net ir tos, kurios man ar kam kitam atrodo menkavertės, mėgėjiškos, meniškai silpnos, kažkam reikalingos. Pavyzdžiui, bendraminčių būreliui, miestelio, rajono, ar kokio kaimo bendruomenei.

                                                                                            Kalbino Benediktas Januševičius

Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Poetas Viktoras Rudžianskas: "viltinga kaip paskutinė vakarienė"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama