Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Rašytojas, "Metų" vyriausiasis redaktorius, Nerašytojų sąjungos įkūrėjas Danielius Mušinskas: "knygos plūsta kaip skruzdės, skėriai ir tarakonai"

 

Ričardas. Minėjote, kad nerašote ir nerašote, kad nereikia rašyti, nes ir taip be proto daug knygų išleidžiama. O dabar užklupau Tamstą, bevartantį savo naujintėlaitę knygą. Kaip pasiteisinsite? Ar išsižadėsite? Ką reiškia rašymas ir ką reiškia nerašymas?
Danielius. Visiškai sutinku su tavo pasakytais teiginiais. Nes jeigu aš ką panašaus sakiau, nieko neatsimenu. O tai, ką tu pamatei, iš tikrųjų yra knyga, kuri vadinasi „Kalno saugotojas“, ją ką tik išleido leidykla „Homo liber“. O kaip tai atsitiko, yra visiška paslaptis, kurį niekad niekam nebus išduota.
Ne visiems yra duotos didelės išgalės. Kiti gali parašyti velniai žino kiek tomų. Bet kai esi daug parašęs, paskui rašyti nebereikia. O kadangi aš pagal savo išgales esu parašęs nemažai, tai ši knyga tą ir parodo. Joje yra rinktinės mano novelės. Taip pat yra vienas skyrius naujų. O šita knyga išleista todėl, kad man šiemet sukanka penkiasdešimt penkeri metai. Nutariau, negražiai šnekant, pats save apdovanoti. Matydamas, kiek mane, kaip „Metų“ vyriausiąjį redaktorių, plūsta žurnalų ir knygų iš visų pusių, nuo kurių esu pavargęs, begaliu apsiginti tik pats išsileisdamas knygą „Kalno saugotojas“. Nes šių dienų rašytojų psichozė veikia taip, kad kiekvienas būtinai turi išleisti knygą. O aš atsilaikiau penkiolika metų. Norėjau naująją knygą pavadinti „Saulėlydis Lietuvoj“ (knygoje yra tokia novelė), bet visi – pradedant mano vaikais ir baigiant bendradarbiu Mindaugu Kvietkausku – neleido šio pavadinimo. Sako, dar prikranksėsi negerų dalykų. Tik vienintelis Valdas Kukulas tikino, kad tas pavadinimas yra geras, ir kad būtent tokią knygą ir reikia išleisti – „Saulėlydis Lietuvoj“. O ką tai reikštų, aš pats nežinau. Todėl išleidau „Kalno saugotoją“.
Ričardas. Kokia ta knygų gausa? Kokiu būdu jos plūsta, kaip užplūsta?
Danielius. Tos knygos plūsta kaip skruzdės, skėriai ir tarakonai. Plūsta į informacijos šaltinius. Į tokius kaip „Literatūra ir menas“, „Nemunas“. Atsiverčiu laikraštį ir matau: ištisą puslapį užima bibliografijų sąrašas. Nei skaityti, nei verkti.
Ričardas. Kadangi Tamsta esat būsimos nerašytojų sąjungos įkūrėjas ir pirmininkas, mano galva, pirmučiausia privalote įkurti konteinerį minimiems plūdalams.
Danielius. Taip jau yra padaryta. Visos redakcijos pakampės yra užkištos blogomis arba labai blogomis knygomis. Nepaskaitomomis, netinkamomis recenzuoti.
Ričardas. Ką Tamsta patartumėte jaunam autoriui su pirmu rankraščiu skubančiam į, tarkim, Rašytojų sąjungos leidyklą?
Danielius. Jam patarčiau tuoj pat apsisukti ir grįžti ten, iš kur yra išėjęs ir daugiau į tą pusę nebeiti. Nes nėra didesnės nelaimės, kaip pradėti eiti ir iki pat senatvės vaikščioti į leidyklas, leisti knygas, leisti ir leisti... O tokių pavyzdžių turime daug. Šitaip lietuvių literatūra bus visiškai nužudyta. Nes tikroj literatūroj gali būti tiktai keletas ar keliolika kalnų, nes jie reikalingi.
Ričardas. O kas pasakys, kuris kalnas, o kuris lyguma?
Danielius. Reikia turėt sąžinės! Reikia turėt sąžinės! Kiekvienas apie save viską žino, bet sąžinę numarina, ir tada rašo ir leidžia. Jeigu leidykla neleidžia, išsileidžia velniai žino kokiu būdu. Teršia ir teršia, ir naikina miškus. Užspaudžia vargšus skaitytojus.
Ričardas. Ką manote apie skaitytojus?
Danielius. Apie skaitytojus esu geros nuomonės, todėl jiems reiškiu gilią užuojautą. Nes jie nieko nebegali perskaityti ir tarp tos gausybės nebegali rasti gerų daiktų. Nes nėra blogesnių laikų skaitytojams kaip dabartiniai.
Ričardas. Ką pats skaitote?
Danielius. Esu pats nelaimingiausias žmogus. Skaitau viską, ką man iš kito kabineto atneša pavaduotojas Petras Dirgėla, ką atneša redakcijos darbuotojai Mindaugas Kvietkauskas ir Regimantas Tamošaitis. Dar skaitau viską, ką man tiesiai atneša įvairūs autoriai.
Ričardas. Tai yra darbas, o ne skaitymas. O ką skaitote?
Danielius. Nieko. Kadangi mano darbas yra skaitymas, daugiau nebeskaitau nieko. Aš tik dirbu. Kai išleidžiam naują „Metų“ žurnalą, aš jį nusiperku ir kas geriausia perskaitau.

Ričardo Šileikos "BLICAS"


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Poetas Viktoras Rudžianskas: "viltinga kaip paskutinė vakarienė"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama