Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Debiutas literatūroje. Pirmoji knyga

 

Ričardas Šileika

Debiutas literatūroje. Pirmoji knyga


     Interneto vikipedijos laisvoji enciklopedija abreviatūrą PK aiškina, kad tai Kalašnikovo kulkosvaidis, personalinis kompiuteris, policijos komisariatas ir Pakistano šalies kodas. Taigi tik rašytojų, redaktorių ir literatūros leidėjų liežuviai žino, kad PK – tai pirmoji knyga, tai yra rašančio žmogaus gyvenime pasaulinės reikšmės įvykis, galbūt prilygstantis tik potvyniui, žemės drebėjimui ar uraganui.

     Leidykla “Vaga” pirmųjų knygų (PK) seriją pradėjo leisti nuo 1960 metų. Tais metais pasirodė penkios knygos (tarp jų Juditos Vaičiūnaitės ir Vlado Šimkaus debiutinės). Vėlesniais metais (o nuo 1965 metų reguliariai) jau išeidavo po šešias knygaites (trys prozos ir trys poezijos). Nors, kaip iš savo užrašų man geranoriškai sufleravo redaktorė Janina Riškutė, 1963, 1973 ir 1974 pasirodė viso labo po tris knygas. Štai 1975 ir 1977 metais tame šešetuke tebuvo tik po vieną prozos knygą – Vydo Asto ir Sauliaus Tomo Kondroto. Savaime suprantama, kad tarybiniu laiku ezopiškesnė, alegoriškesnė buvo poezijos kalba.
    Iš pradžių vienerių metų visos pirmosios knygos pasirodydavo bendrame futliare, kurį rašytojai gangreit praminė „grabeliais“. Tais pačiais metais išėjusias prozos ir poezijos knygas vienijo vieno ar kito knygos dailininko viršelių piešinių stilistika.

     Atkurtos Lietuvos Nepriklausomybės staigūs ekonominiai pasikeitimai esmingai sutrikdė ir nusistovėjusias kultūros struktūras. “Vagos” leidyklai nustojus leisti PK seriją, šio darbo tyliai ir be lozungų ėmėsi leidėjas Vaidotas Oškinis. Nesislėpdamas už jokio logotipo, leidyklą savo vardu ir pavarde užregistravo taip pat savo bute - Balninkų 4-3, Kaune. Ačiū, LLE (Lietuvių literatūros enciklopedija) nepamiršo šios 1992-1998 metais gyvavusios leidyklos, o taip pat paties Vaidoto - prozininko. Pirmųjų knygų nežymėjo atskira PK abreviatūra, mat leido ir antrąsias, ir trečiąsias. Bent dalis pirmųjų knygų, išleistų Vaidoto Oškinio leidykloje, yra šios: Roberto Danio “Pavėlavusi knyga” (1991), Jūratės Sučylaitės “Žarijų duobė” (1992), Benedikto Januševičiaus “Veidas” (1992), Pauliaus Zavadskio “Dangus gyvena žemėje” (1992), Augusto Tamaliūno “Ybiškės žiedas” (1992), Ričardo Šileikos “Kalvaratas” (1992), dailininko Algio Julijaus Stankevičiaus “Eilėraščiai” (1992), Rimo Buroko “39 eilėraščiai” (1992), Albino Galinio “Ženklai” (1993), Dainos Nemčinskaitės “Basas pasaulėvaizdis” (1994), Lenos Suodienės “Sviet vietra” (1995).

     Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla pirmųjų knygų seriją (PK) pradėjo 1994 metais, išplukdžiusi Valdo Gedgaudo poezijos “Kapsulę” ir Lauros Sintijos Černiauskaitės prozos “Tris paras prie mylimosios slenksčio”.
     Kiekvienais metais Rašytojų sąjungos valdyba išrenka šešių poetų ir prozininkų komisiją, kuri skaito ir vertina pristatytus PK konkursui rankraščius. O tų rankraščių kasmet atneša po keliolika jaunuolių, mat viena iš privalomų konkurso sąlygų – autoriaus amžius turi būti iki trisdešimt penkerių.
Kelerius metus šią PK serijos leidybą rėmė “Santaros Šviesos” federacija, rėmė Kultūros ir sporto fondas. Dabar, anot Rašytojų sąjungos leidyklos vyriausiojo redaktoriaus Valentino Sventicko, reikia dėkoti Kultūros ministerijai, kasmet vis skiriančiai lėšų vienai poezijos ir vienai prozos debiuto knygai išleisti.
     Valentinas Sventickas stebėdamasis džiaugiasi, kad dabarties laikais jaunimui, turinčiam begalę įvairiausių užsiėmimų, nepritrūksta noro rašyti. “Tai gera žinia, kad nedingsta pats poreikis rašyti.”

     Kad tas sunkiai argumentuojamas ir neišaiškinamas noras nežabotai veši ir plinta, akivaizdu. Žiūrėkit, leidykla “Versus Aureus” 2006 metais pradėjo pirmųjų knygų seriją “Debiutai”. Žiūrėkit, 2009 metais ja pasekė leidykla „Tyto alba“, ėmusi leisti seriją „Nauji vardai“.

    Žurnalo, o vėliau – tai yra dabar – savaitraščio “Nemunas” leidykla literatūros pasaulin taip pat aktyviai ir nuolatos tiekė ir tiekia pirmųjų debiutinių knygų. Kas nepamiršo, tas puikiai žino, kad būtent „Nemunas“ dovanojo Erikos Drungytės, Enrikos Striogaitės, Mindaugo Valiuko, Vytauto Stulpino, Gintaro Gutausko, Jauniaus Čemolonsko, Dianos Paklonskaitės, Aušros Kaziliūnaitės pirmąsias knygas. O, taip pat kunigo, teologijos licenciato Skaidriaus Kandratavičiaus eilėraščių pirmaknygę ,,Metareligija“. Naujausias „Nemuno“ debiutantas Vytautas Stankus su savo pirmąja „Vaikščiojimas kita ledo puse“ sulaukė dėmesio net šiųmetėje Vilniaus knygų mugėje. Taigi „Nemuno“ pirmųjų leidinių kraitis skaičiuojamas pora dešimčių ir dar kelių autorių pavardėmis ir knygų pavadinimais.

     Tačiau o kas pajėgs suskaičiuoti ir surašyti visus pirmuosius poezijos ir prozos daigus?! Betgi to absoliučiai ir nereikia. Svarbu, buvo startuota (yra startuojama). O literatūron ateinantieji visada sulaukdavo ir dabar sulaukia išties nemenko dėmesio. Kartais netgi pernelyg ypatingo. O sykium ir tūkstantinių premijų.

     Štai! Geriausios poezijos debiutinės knygos autoriai pavasariais (nuo 1977 metų imtinai) Naisiuose (Šiaulių r.) apdovanojami Zigmo gėlės premija. Pirmoji laureatė Vidmantė Jasukaitytė (“Ugnis, kurią reikia pereiti”). O vertingiausios prozos debiutantams Gruzdžiuose (Šiaulių r.) kasmet gruodį (nuo 2004 metų imtinai) skiriama Augustino Griciaus premija. Pirmoji laureatė - Aistė Ptakauskaitė („Ieškau darbo“).

     Štai! Tarptautinio literatūros festivalio “Poetinis Druskininkų ruduo” Jaunojo jotvingio premiją dažnąsyk pelno poezijos debiutantas. Tokiu ypatingu garbės ženklu žymėti Gytis Norvilas (“Akmen-skeltės”), Darius Šimonis („Spiečius“), Gintaras Bleizgys („Vietovė. Šiaurė“), Agnė Žagrakalytė (“Išteku”), Donatas Petrošius („Iš tvermės D“), Sonata Paliulytė (“P. S.“), Vytautas Dekšnys (“Iszimtys”).

     Ir dar vienas štai! Lietuvos rašytojų sąjungos leidyklos išleista novelistės Ievos Toleikytės knyga “Garstyčių namas” ir leidyklos “Homo liber“ išleistas Dianos Šarakauskaitės eilėraščių rinkinys „Medžiai mano tėvai“ Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto žmonių išrinktos į 2009 metų kūrybiškiausių knygų dvyliktuką. PK į LLTI sąrašą, manding, išrinktos pirmąsyk.

Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Poetas Jonas Liniauskas: "kiekvienas turi savo eismo taisykles"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama