Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Mindaugas Dukatusevičius. Gudų Miloszas

 

Nuo 2005-ųjų vis smagiau beįsisukantis tarptautinis judėjimas „Magnus Ducatus Poesis“ šių metų rugsėjo viduryje plykstelėjo Minske, kuriame andai, Lietuvos Respublikos ambasados patalpose, šią poetinę bendriją ir įkūrė poetai Vladas Braziūnas, Andrejus Chadanovičius bei diplomatas Petras Vaitiekūnas.

Be ko negalėtų egzistuoti „Magnus Ducatus Poesis“? Be lietuvių triūso, be baltarusių entuziazmo, be ukrainų gerumo ir, Minsko atveju – be lenkų pinigų. Beje, nuo lenkų pinigų, tiksliau nuo „Lenkijos instituto“ pradėti vardinti būtų teisingausia, nes būtent šitos organizacijos dėka visų minėtų tautų poetai buvo saugiai atveždinti, šiltai apnakvyndinti, sočiai pamaitinti bei visaip kitaip apiforminti, globojami ir palaikomi.

Kadangi šiemet mūsų regiono literatūroms metai yra neeiliniai – milošiški – tad, savaime suprantama, ir šis „Magnus Ducatus Poesis“ buvo persmelktas gerosiomis visų mūsų bendro Czeslawo M. dvasiomis. Visiškai atsitiktinai sutapo, kad, kaip tik tomis dienomis buvo pristatytas iškiliojo novelisto keturtomis: 1) poezijos rinktinė; 2) „Isos slėnis“; 3) „Tėvynės ieškojimas“; 4) „Gimtoji Europa“. Visa tai – pirmas leidimas. Bet truktelta iš peties. Žodžiu, gudai vejasi laiką, kabinasi į kontekstus, nepaisant nieko.

Visas tas dienas Minske buvo galima justi šventinę atmosferą. Gatvėse – spalvotos vėliavėles, praeivių šypsenos, mėlynas dangus. Lohvinavo knygynas su visu prie jo prilipusiu minskietišku šiuolaikinio meno centru, Muzikos akademijos salė bei Veteranų laisvalaikio rūmai šventiškai bei iškilmingai pasitiko gausias poetų delegacijas iš Lietuvos, Lenkijos, Ukrainos bei vietos rašytojus ir vertėjus. Šį „Magnus Ducatus“ savo apsilankymu pagerbė rusų kilmės paryžietė iškili literatė Natalija Gorbanevskaja. Ir jei jau pradėjome vardinti pavardes – būtų nusikaltimas neišaukštinti A. Chadanovičiaus, kuris per 30 valandų (nuo penktadienio 18 val. iki šeštadienio vidurnakčio) vedė dvejus poezijos skaitymus (po 3,5 val.) ir konferenciją (truko per 4 val.) bei dar neformalų pobūvį baltarusių PEN centre (dar 3 val. grynojo bendravimo). Viso – beveik 15 valandų moderavimo, savo eilėraščių, svečių eilių vertimų, Miloszo vertimų skaitymų bei deklamavimų (pavieniui bei su simfoniniu kvartetu). Dar ilgai šio festivalio dalyviai bei žiūrovai bandė parinkti taikliausią epitetą A. Chadanovičiaus asmenybei: žmogus – orkestras, Minsko titanas, bialoruskij mužščyna etc.

Skaitymai buvo kaip skaitymai – gražūs. Gal tik Lenkijos ambasadorius vos nepersūdė pamėginęs įžvelgti politinę provokaciją, kai Eugenijus Ališanka pirmajame poezijos vakare prisistatė rusiškai. Kitą dieną, konferencijoje, Donatas Petrošius paaiškino, kad vilniečiai poetai nūnai nekalba lenkiškai ne todėl kad kažką vaizduotų ar regztų politines intrigas, o paprasčiausiai dėl to, kad: a) varžosi savo tikėtinai netaisyklingos tarties; b) apskritai trūksta lenkų intelektualų Vilniaus mieste su kuriais galėtum įdomiai pasišnekėti; c) ką ten intelektualų – Vilniuje net „Gazeta Wyborcza“ nenusipirksi, nei per kabelinę TV lenkiškų kanalų nepažiūrėsi. Išvada peršasi net ir tokia – žvelgiant iš šiuolaikinio Vilniaus, lenkai ir jų kultūra beveik taip pat toli kaip kokia Vokietija ar ta pati Gudija.

Apskritai Miloszo garbei skirtoje konferencijoje vietinei auditorijai labiausiai patiko N. Gorbanevskajos pranešimas su išvada, kad gerb. Czeslawas buvo labiau litvinas, o ne lietuvis. Iš entuziastingos reakcijos aišku, kad gudai Milošą jau turi. Ir tą savąjį, kiek jiems priklauso, ir dalį to, kuris, ilgamečiu lietuvių įsivaizdavimu, yra mūsų.

Tegu sau turi, negi gaila.

O užvis įdomiausiai porino lenkų eseistas, veikliojo Seinų „Paribio“ fondo įkūrėjas ir siela Krzysztofas Krzyżewskis, suvedęs visus galus į tai, kad Nevėžis yra budistinė upė, kurį Miloszas Isos vardu pakrikštijo japonų klasiko Isos garbei. Geografų žiniai, tai jau trečia budistinė upė Rytų Europoje: 1) „Volga – matuška“, anot BG yra budistinė upė, nes taip yra dainoje, o iš dainos nieko neišmesi; 2) Svisločė, kuri, anot vieno mąstytojo iš www.budzma.org, yra tobulai dzenbudistinė, nes Minsko ribose šios patvenktos upelės vanduo ne teka, o stovi; 3) dabar jau įrodyta, kad ir Nevėžis – estetiškai budistinis, nes kaip pasako geri rašytojai, taip ir yra.

Minsko, kaip ir „Magnus Ducatus Poesis“ nenupasakosi. Visa tai reikia pamatyti, pavaikščioti po naktinį didmiestį užlietą spalvotų šviesų ir Amžinosios Ugnies gaisų prie obelisko Didžiajam karui ir Olimpinio komiteto. Į Minską reikia vizos, bet į Kauną – ne. O Kaune kaip tik ir bus kitas „Magnus Dukatus Poesis“ spalio 28-ąją – Vytautas Dekšnys iškilmingai perėmė vėliavą iš Andrejaus Nenuilstančiojo, tad prašom nepasididžiuoti ir atvykti.

P.S. Aleksandras Feduta siunčia linkėjimų ir dėkoja visiems jį palaikiusiems.


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Kultūrininkas Aleksandras Šidlauskas: "vakarais nežiūriu jokių televizorių"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama