Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

"Nusikalėme kardą savo pačių galvoms kapoti"

 

Vytautas MartinkusTaip Meno kūrėjų ir jų organizacijų įstatymą vertina vienas iš aktyvesnių kultūros politikų, rašytojams aktualių teisės aktų rengėjas Vytautas Martinkus.
Su juo kalbamės apie meno kūrėjo statuso suteikimo rašytojui problemą, autorių teisių gynimą, jaunų ir profesionalių autorių teises ir statusą, knygų panaudą bibliotekose.

Ar Meno kūrėjų ir jų organizacijų įstatymo kriterijai, nustatyti meno kūrėjui, nėra karikatūra?

Esu vienas šio įstatymo rengėjų. Iki paskutinės minutės nežinojome, ar pritarti šio įstatymo priėmimui, ar vis dėlto stabdyti jo priėmimą. Balsavimas vyko 10 val., o 9 val. mes dar rašinėjome laiškus į Seimą su pastabomis ir siūlymais. Aišku, kad įstatymas nėra toks, kokio norėjome ir siekėme. Pagaliau nusileidome – tebūnie jis toks, koks yra. Pats karikatūriškiausias įstatymo bruožas yra tas, kad konkretaus rašytojo kaip meno kūrėjo statusą savo parašu turi patvirtinti ministras. Mes buvome prieš tokią nuostatą, tačiau valdininkai įrodinėjo, kad kitos išeities nėra. Taigi jie ignoravo visuomeninių organizacijų nuomonę. Niekas šio įstatymo apskritai nenorėjo.

Mūsų tikslas buvo tas, kad literatūros vertybių sistema nebūtų atiduota laukinei rinkai. Įstatymas turėjo padėti rašytojui gyventi geriau – turėti teisę į socialinį draudimą, pensiją. Be to, siekėme parodyti, kad meninė kūryba turi savus dėsnius. Sunkiausia buvo įrodyti valdininkams, kad mes neieškome ypatingų privilegijų.
Negalima pamiršti, kad šis įstatymas vis dėlto duoda šansą kai kuriems rašytojams – dalis jų jau gali naudotis gydytojų paslaugomis, už dirbtuves gali nemokėti nekilnojamojo turto mokesčio.

Ar nesuvienodina Meno kūrėjų ir jų organizacijų bei Autorių teisių ir gretutinių teisių įstatymai profesionalių rašytojų ir grafomanų, patyrusiųjų ir jaunųjų?

Įstatymai yra vienodai maloningi visoms rašytojų grupėms, tačiau svarbu pabrėžti, kad juose nediskriminuojamas jaunas rašytojas, nors ypatingų privilegijų jis ir negauna. Europos įstatymų tradicija visiškai nekreipia dėmesio į teksto vertybinius kriterijus, demokratiškai ginamas bet kuris meno kūrėjas. Juk ribos tarp profesionalo ir grafomano kartais tokios neapčiuopiamos… Šios problemos įstatymo lygmenyje išspręsti neįmanoma, tačiau poįstatyminiuose aktuose tai daryti būtina. Galima teikti prioritetus tam tikrai literatūrai, pavyzdžiui, vaikų. Nors ir kiek siūliau, nepavyko išjudinti daugiašalių sutarčių sudarymo. Jas turėtų inicijuoti LATGA-A, Leidėjų asociacija ir Rašytojų sąjunga. Analogiškuose susitarimuose Švedijoje nustatomas minimalus honoraras ir kitos rašytojui naudingos sąlygos. Tuo tarpu Lietuvoje leidėjas jauną rašytoją gali palikti “be kelnių”, nors jo knyga ir pelninga.

Kiek jauni Lietuvos rašytojai įgudę ginti savo kaip autorių teises?

Vyresnieji geriau įpratę tai daryti, nes jau yra susidūrę su autoriaus teisių nepaisymu. Tuo tarpu jaunieji dažnai nesuvokia, kad įstatymas pats savaime nieko nedaro. Pats rašytojas turi pasirūpinti, kad įstatymas dirbtų jo labui. Daugelis mano, kad vienintelė sąlyga yra kūrinio išleidimas. Po to autorių teisių automatiškai paisoma. Autorius pamiršta  rūpintis sutartimis su tam tikromis institucijomis. Daugelis jaunųjų įsitikinę, kad patys gali apginti savo teises be jokių organizacijų pagalbos. Dar labiau – kai kurie net piktinasi esą LATGA-A lupikauja. Manau, kad po 10 metų jauniems rašytojams bus savaime suprantama bendradarbiavimo su LATGA-A ir kitomis institucijomis būtinybė.

Kiek pasistūmėjo atlygio autoriui už knygų panaudą bibliotekose reikalai?

Pati sistema yra beveik sukurta, tačiau Vyriausybė šykšti pinigų knygų panaudai. Įstatymai jau leidžia autoriams sudaryti sutartis su bibliotekomis, tačiau rašytojui tenkanti suma yra begėdiškai maža – net pats populiariausias autorius už knygų panaudą per metus tegauna kelis šimtus litų. Norvegijoje autoriai iš pinigų, gautų už knygų naudojimą bibliotekose, gali be vargo pragyventi.
Aišku yra viena – Lietuvos rašytojams, kaip ir kitiems menininkams, trūksta lobizmo valdininkų sluoksniuose.

Rašytojas, siekiantis meno kūrėjo statuso, Meno kūrėjo ir meno organizacijos statuso suteikimo tarybai (J.Basanavičiaus g. 5, kreiptis į Kultūros ministerijos Profesionalaus ir mėgėjų meno skyriaus specialistę Alesią Rynkevič, tel.: 8-5-2619206) turėtų pateikti šiuos dokumentus:
- prašymą,
- asmens tapatybę patvirtinančio dokumento nuorašą,
- pagrindinių meno kūrinių ir bibliografijos sąrašą,
- dokumentų nuorašus, patvirtinančius premijos, konkurso laureato vardo, mokslo laipsnio, pedagoginio vardo suteikimą,
- dokumentų nuorašus, patvirtinančius, kad jo sukurti kūriniai įtraukti į mokymo, studijų programas, jų yra įsigiję muziejai,
- dokumentų nuorašus, patvirtinančius, kad jo meno kūryba atitinka kitus meno kūrėjo statuso suteikimo pagrindus.

Ramūnas Čičelis,
Rašytojai.lt


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Fotografas Gintaras Žilys: "aš dėl nieko nedarau tragedijų"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama