Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Maskoliškių meno frontas

 

Vieta: poeto Dainiaus Gintalo arba Laumžirgių sodyba prie Širvintos upės, Širvintų rajonas, Maskoliškių kaimas. Šalia sodybos – Cūdauna vieta, kurioje vaidenasi, nors ir pastatytas kryžius – tačiau ir tas su dviem dubenėtaisiais akmenimis. Ten pat ir milžiniškas išdžiūvęs ąžuolas su didžiuliu gandralizdžiu. Kitoj upės pusėj, ant kalvos – sentikių, kitaip maskolių, kapinaitės. Iš čia ir Maskoliškių pavadinimas.

Laikas: kiekvienų metų rugsėjo arba rugpjūčio mėnuo. Trunka nuo 5 iki 10 dienų – priklausomai nuo dalyvių kaklo slankstelių ir smegenų vėjarodžių pasisukimo kampo. Pirmasis sambūris įvyko 2000 metų rugsėjo mėnesį.

Idėja: trys jauni ir į menus linkę vyrukai: Dainius Gintalas, istorikas Tomas Bakšys ir savivaldybių specialistas Sigitas Šiupšinskas, įžengę į sodyboje pūpsantį tvartą, kuriame nebuvo nė gyvos dvasios, tik apleistas šelmeninės kregždės lizdas, pagalvojo, kad šitai erdvei tos dvasios būtinai įpūsią, ir tuoj pat nusprendė įrengti galeriją.

Tvarto galerija: bene, vienintelė Lietuvoje, o gal ir Pabaltijy galerija, įrengta autentiškame tvarte. Tuojau pat kilus idėjai įrengti meno kūrinių eksponavimo erdvę, tvirtų elektriko įgūdžių turintis S.Šiupšinskas ėmėsi gigantiško darbo ir vienas savo paties pastangomis sukurpė visą, rimtai galerijai būtiną, apšvietimo sistemą.
(pastabėlė: nepainioti su galingų reklaminių pajėgų išgarsintu Kultūros tvartu, renginiu, nieko bendra neturinčiu nei su Maskoliškių meno frontu, nei su Tvarto galerija).

Renginio pavadinimas: tvarte, kuriame dabar įrengta galerija, II Pasaulinio karo metu gulėjo sužeisti rusų kareiviai, o Širvintos upe tekėjo nuo tvarsčių paplautas jų kraujas. Kiekvienas meno frontas – tai savotiškas pagarbos atidavimas paprastam kenčiančiam žmogeliui.

Logotipas: kiauliukas – jis puošia tiek kvietimą į renginį, tiek Tvarto galeriją. Kiauliukas sietinas tiek su gyvulių auginimo tvarte kultūra, tiek su vyro ir kiaulės, vyro ir gyvulio paralelėmis. Šiuo požiūriu – tai maloniai gamtoje apsvaigusi ir kūrybinga kiaulė.

Dalyviai: neprofesionalūs dailininkai – poetai, istorikai, inžinieriai, ekonomistai ir kitokio sukirpimo menų eiliniai ar puskarininkiai. Savo darbus viešumon yra iškėlę jau minėtieji T. Bakšys, S. Šiupšinskas, D. Gintalas bei poetai Benediktas Januševičius, Žilvinas Andriušis, Gytis Norvilas, Julius Žėkas, dizaineris-maketuotojas Ramūnas Urbanavičius beigi paskutiniuoju metu frontininkų gretas papildęs pirotechnikas-zenbudistas ir apsaugos sistemų vyr. specialistas Salė Noizas.

Tikslai ir uždaviniai: vyrams pabėgti nuo žmonų, tėvams – nuo vaikų, žmonėms – nuo sociumo. Tokiu būdu savaitei ar dešimčiai dienų pasitraukę iš urbanizuoto pasaulio į gamtos prieglobstį, pusiau sulaukėję, prie Širvintos upės jie atlieka įnirtingus meno manevrus, kurių veiklos lauke atsiduria ir tapyba, ir skulptūra, ir instaliacija, ir video menas, ir poetinės akcijos, ir muzikiniai projektai. Renginio metu jau kelinti metai atidaromas kino teatras po atviru dangumi. Meno frontas užbaigiamas parodos atidarymu Tvarto galerijoje.

Alternatyva: įkvėptos vyrų kūrybiškumo ir gyvuliškumo jėgos, savo meno frontą nusprendė atidaryti ir moterys. Taip 2006 metų liepos mėnesį gimė Plaštamargių meno frontas.

Svečiai: draugai, artimieji, pažįstami, giminaičiai -savotiškas karinis tribunolas, į kurių rankas ir akis patenka frontininkų kūriniai. Parodą Tvarto galerijoje yra padėję atidaryti VIP atstovai muzikantai Aleksandras Makejevas, Domantas Razauskas su Remigijum Audiejaičiu bei rašytojas Arūnas Spraunius.

Turnė: kadangi frontininkai nėra užsidarę savo kiaute, rinktinių darbų paroda buvo atkeliavusi į Vilniaus Mokytojų namus, Alytaus dramos teatro fojė bei “Sofos” galeriją Druskininkuose.

Maskoliškių meno frontas internete: tereikia užeiti į svetainę www.tekstai.lt, įsibrauti į skyrelį fototekstai,  ir išvysite iliustraciją to, apie ką čia visą laiką buvo kalbama.

Vandenis Krioklys


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama