Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Su knyga per kultūrinę Europą. Estija

 

Rugpjūčio 20 d. (trečiadienį) 11.00-19.30 val.
Vilniaus mokytojų namų (Vilniaus g. 39/6) Kiemelyje

SU KNYGA PER KULTŪRINĘ EUROPĄ. ESTIJA

11.00 – 19.00 val. Lietuvos leidyklų knygų mugė
17.00 val. Friedrichas Reinholdas Kreutzwaldas. Estų klasika lietuviškai.
Ištraukas iš „Kalevo sūnaus” skaitys aktorius Karolis Dapkus, tekstui pritaikytas lietuvių liaudies dainas atliks dainininkė Veronika Povilionienė.
17.20 val. Šiuolaikinė estų literatūros klasika: Jaanas Krossas.
Rašytojo kūrybos ištraukas skaitys aktorius Aleksas Kazanavičius.
17.45 val. Tarp filosofijos ir poezijos: Janas Kaplinskis.
Dalyvaus aktorė Virginija Kochanskytė ir smuikininkas Saulius Lipčius.
18.15 val. Emilis Todė – nauja estų literatūros žvaigždė.
Dalyvaus teatro „Atviras ratas” aktorius Vytautas Leistrumas.

Skambės estų literatūra

Rugpjūčio 20 d., trečiadienį, Vilniaus mokytojų namuose tęsiant Skaitymo skatinimo projektą „Su knyga per kultūrinę Europą”, vyks estų literatūrai skirti renginiai.

Nuo 11 iki 19 val. veiks nedidelė Europos šalių autorių knygų mugė, kiemelyje veikiančiame restorane bus galima paskanauti estiškus dienos pietus. Visą dieną skambės estiška įvairažanrė muzika.

Literatūrinė skaitymo programa prasidės 17 val. Programai parinkti keturi estų rašytojai, kurių kūrybą skaitys žinomi Lietuvos aktoriai, bus dainuojama ir muzikuojama. Šį kartą dauguma šių autorių atstovauja šiuolaikinę estų literatūrą, yra Baltijos asamblėjos premijos laureatai.

Programą pradėsime mintimis apie nacionalinės estų literatūros pradininką Fridriką Reincholdą Kroicvaldą. Šio rašytojo dėka šiandien estai gali didžiuotis savo epu „Kalevo sūnus”. Iš pradžių medžiagą „Kalevo sūnui” pradėjo rinkti žymus estų mokslininkas, folkloristas F. Felmanas, tačiau jam mirus jo darbus perėmė Kroicvaldas. Kūrinys pasirodė 1857 – 1861 metais. Pasak Justino Marcinkevičiaus, su Kroicvaldo dėka glaudžiai susijusi estų kultūros pradžia visose srityse – kalbos, švietimo, poezijos ir prozos, vaizduojamojo meno, muzikos ir folkloristikos. Renginyje ištraukas iš „Kalevo sūnaus” skaitys aktorius Karolis Dapkus, pritaikytas tekstui lietuvių liaudies dainas atliks dainininkė Veronika Povilionienė.

Po to klausysimės žymaus estų poeto ir prozininko, Baltijos Asamblėjos literatūrinės premijos laureato Jano Kroso kūrybos. Ištraukas iš minėtą premiją pelniusio romano „Sustingęs skrydis” skaitys aktorius Aleksas Kazanavičius.

J. Kroso kūryba Lietuvos skaitytojams žinoma ne vien iš jau minėto romano. Anksčiau Lietuvoje yra išleisti jo romanai „Dangaus akmuo”, Imperatorius beprotis” ir kt. Rašytojas, baigęs teisės studijas Tartu universitete, atkentėjo ir politinio kalinio dalią. Jo kūryba buvo nominuota Nobelio premijai. Nuo 1970 m., remdamasis istoriniais tyrinėjimais, daugiausia rašęs istorinius romanus. Vienas svariausių jo kūrinių – epinė tetrologija „Tarp trijų narų” (išleista 1970 – 1980 m.).

Kitas estų rašytojas, kurio kūryba skambės šioje programoje, poetas, dramaturgas, vertėjas, eseistas, Janas Kaplinskis – taip pat Baltijos asamblėjos literatūrinės premijos laureatas. Rašytojas debiutavo 7 XX a. dešimtmetyje ir labai greitai spėjo pagarsėti kaip „estiškiausias” ano meto lyrikas. Tai – vienas įdomiausių šiuolaikinių estų rašytojų. Rašytojas aktyvus ir visuomenės veikėjas. Dar iki „perestroikos” pasirašė garsų „40 Estijos intelektualų kreipimąsi” (dėl okupacijos, dėl Estijoje vykdomos priverstinės rusifikacijos, dėl žodžio laisvės). Atgimimo laikotarpiu išgarsėjo savo skaidria eseistika, buvo aktyvus Estijos „Liaudies fronto” narys, keletą metų – Estijos parlamento narys. Jo kūryba Lietuvoje verčiama nuo 1967 m. Yra išėję dvi knygos: poezijos rinktinė „Vakaras grąžina viską” (l-kla „Andrena”) ir eseistikos rinktinė „Šis bei tas” („Regnum” fondas). Rašytojo poeziją skaitys aktorė Virginija Kochanskytė, o muzikuos Saulius Lipčius.

Programą užbaigsime trečiu Baltijos asamblėjos premijos laureatu Emiliu Tode (tikrasis vardas ir pavardė Tonu Onnepalu). Lietuvoje jo romanas „Paribio valstybė” buvos išleistas 1995 . Šio romano pasirodymas Estijoje sukėlė didelį sambrūzdį. Autorius nežinomas, o jo knyga atsidūrė kritikų ir leidėjų dėmesio centre. Romanas gana daugiasluoksnis, kritikos vertintinas kaip pirmas kūrinys atgavusiose nepriklausomybę Baltijos šalyse, tiriąs, kokį poveikį mums daro Vakarai. Jis parašytas laiško forma. Laiškų autorius, pagrindinis veikėjas – atvykėlis iš Rytų Europos. Romane įtaigiai vaizduojama Rytų ir Vakarų Europos kolizija, bandoma atskleisti mūsų savimonė ir pereinamojo laikotarpio sukelta dvasinė reakcija.

Šis renginys, iš Skaitymo skatinimo programos „Su knyga per kultūrinę Europą” yra šiemet priešpaskutinis. Kitą trečiadienį, skirtą lietuvių literatūrai, šiemet baigsime Skaitymo metams skirtus renginius. Lietuvių literatūros skaitymo programoje dalyvaus rašytojai Jonas Strielkūnas, Marcelijus Martinaitis, Aidas Marčėnas, Bronius Bušma, Tomas Staniulis, aktoriai Vaiva Mainelytė, Vidas Petkevičius, Dalia Jankaskaitė, literatūros kritikas Valentinas Sventickas, kompozitorius ir atlikėjas Andrius Kulikauskas, atlikėjai – bardai Aleksandras Makejevas, Povilas Girdenis.

Informuoja VMN


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama