Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Su knyga per kultūrinę Europą. Anglija

 

Rugpjūčio 6 d. (trečiadienį) 11.00-19.30 val.
Vilniaus mokytojų namų (Vilniaus g. 39/6) Kiemelyje

SU KNYGA PER KULTŪRINĘ EUROPĄ. ANGLIJA

11.00 – 19.00 val. Lietuvos leidyklų knygų mugė
(dalyvaus „Baltų lankų“, „Versus aureus“, „Minties“, Lietuvos rašytojų sąjungos ir kt. leidyklos, knygynas „Pegasas“)
17.00 val. Akimirkos su V. Šekspyru. Dalyvaus aktorius Gediminas Storpirštis
17.30 val. Čarlzo Dikenso proza naujaamžiais. Ištraukas iš romano „Pomirtiniai Pikviko klubo užrašai“ skaitys aktorius Jonas Braškys.
17.40 val. Eesistikos tėvas Gilbertas Čestertonas. Dalyvaus aktorius Česlovas Stonys
18.00 val. Dilanas Tomas. Poezija. Skaitys aktorė Marcelė Zikaraitė.
18.15 val. Pažintis su Iean McEvan kūryba. Ištraukos iš romano „Tvari meilė” (leidykla „Mintis”). Dalyvaus bardas Ovidijus Jucys ir „Minties“ leidyklos atstovai.

Su knyga po Europą į Angliją

Vilniaus mokytojų namai, tęsdami Skaitymo skatinimo projektą „Su knyga per kultūrinę Europą“, rugpjūčio 6 d. kviečia pakeliauti po anglų literatūros lobynus. Viljamas Šekspyras, Čarlzas Dikensas, Gilbertas Kytas Čestertonas, Dylanas Tomas, Ianas McEwanas – tai tie anglų rašytojai, kurių kūrybos pasiklausyti pakvies renginio organizatoriai.

Tradiciškai nuo 11 iki 19.30 val. Vilniaus mokytojų namų kiemelyje veiks nedidelė knygų mugė, kurioje bus galima įsigyti įvairių Europos tautų autorių knygų. Čia taip pat visą dieną skambės angliška muzika, o išalkusieji galės paskanauti angliškus dienos pietus.

Renginio literatūrinė skaitymo programa prasidės 17 val. (Taip pat kiemelyje, o jeigu lis – Mokytojų namų Mažojoje salėje).

Iš XXI amžiaus kartu su aktoriumi bei bardu Gediminu Storpirščiu nusikelsime į 16-ąjį amžių – V. Šekspyro – žymiausio anglų dramaturgo ir poeto – gyvenimo laikmetį. Iš turtingo rašytojo kūrybinio palikimo renginiui pasirinkti sonetai. G. Storpirštis, vienas iš nedaugelio Lietuvos bardų, kurio nemažą repertuaro dalį sudaro dainos pagal Šekspyro tekstus. Tad aktorius dainuodamas šias dainas, tarp jų pins ir skaitomus sonetus. Intarpuose – keletas biografinių žinių apie V. Šekspyro gyvenimą iš neseniai išleistos S. Greenblatto biografinės knygos „Vilas ir pasaulio valia“.

Vėliau – smagus stabtelėjimas ties prozininko Čarlzo Dikenso kūryba. Skaitę jo kūrybą, o tokių Lietuvoje, manykime, dauguma, - yra pastebėję joje nepaprastai turtingą autoriaus vaizduotę, komiškumą. Tai – vienas poetiškiausių romanistų Europos literatūroje. „Jis – „didis poetas“ , – rašė kritikas F. R. Lyvisas. – „Žodžio, frazės, ritmo, vaizdo taip lengvai nevaldė nė vienas anglų poetas, kaip Č. Dikensas, išskyrus Šekspyrą.“ Iš daugelio rašytojo romanų šiai programai parinktas „Pomirtiniai Pikviko klubo užrašai“, vienas pirmųjų rašytojo publikuotų kūrinių. Ši knyga dar vadinama nuostabiausia anglų komizmo knyga. Linksmas ir nuotaikingas pikviškas ištraukas skaitys aktorius Jonas Braškys.

Po to kartu su aktoriumi Česlovu Stoniu gerėsimės nemažiau žymiu ir daugiažanriu rašytoju Gilbertu Kitu Čestertonu. Šiam rašytojui dažnai suteikiamas ir esė tėvo titulas. Jo kūrybinį palikimą sudaro esė, romanai, eilėraščiai, sentencijos. 1927 m. rašytojas lankėsi Vilniuje. Savo autobiografijoje vaizdingai aprašė Aušros vartus. Per literatūrinį vakarą buvo juokais siūloma išrinkti jį Vilniaus burmistru. Po vietinio dailininko nupieštu savo portretu Čestertonas pasirašė: „Vilnius, puikus ir garbės sklidinas miestas, iškentęs tiek smūgių ir nelaimių, iškęs ir čia pavaizduoto asmens apsilankymą.“

Jauna aktorė Marcelė Zikaraitė paskaitys vieno garsiausio XX a. Velso rašytojo ir vieno geriausio šiuolaikinio anglų poeto Dylano Tomo eilėraščių, į lietuvių kalbą išverstų Tomo Venclovo. Poetas, kilęs iš Velso, išsaugojęs senovinę keltų kalbą ir tradicijas. Rašytojas taip pat kūręs apsakymus, pjeses, II pasaulinio karo metu rašęs scenarijus, o po karo išgarsėjo kaip radijo laidų vedėjas. Iš lietuvių poetų D. Tomu bene labiausiai domėjosi Algimantas Mackus.

Lieteratūrinė skaitymo programa baigis pažintimi su visiškai šiuolaikiniu anglų rašytoju, romanistu Ianu McEwanu. Raštojo kūryba pelniusi įvairių apdovanojimų ( romanas „Amsterdamas“, lietuviškai išleistas 2000 m., įvertintas Bukerio premija). Rašytojas kūrybinį kelią pradėjo 8-ajame XX a. dešimtmetyje, demonstruodamas tiesiog maniakinį perversijų, grotesko ir makabriškų dalykų vaizdavimo pomėgį. Jo romanuose galima atrasti ir meilės intrigų, ir slaptingų detektyvo elementų. Lietuvoje išleisti du šio autoriaus romanai: be jau minėto, 2005 m. „Minties“ leidykla skaitytojams pateikė romaną „Tvari meilė“. Iš pastarojo ir bus skaitomas ištraukas, kurias skaitys patys leidėjai („Minties“ leidyklos darbuotojai) bei bardas Ovidijus Jucys. Jis programą papildys ir savo dainomis.

Dar šiais metais liko trys projekto „Su knyga per kultūrinę Europą“ renginiai, skirti Lenkijos, Estijos ir Lietuvos literatūrai. Kitą trečiadienį vilniečiai ir sostinės svečiai kviečiami į lenkų literatūros vakarą, kuriame bus skaitoma ištraukos iš Julijaus Slovackio, Vladislovo Reimonto, Vitoldo Gombrovičiaus, Vislavos Šymborskos, Zbignievo Herberto ir Eustachijaus Rylskio kūrinių.

Informuoja VMN


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama