Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

150-ųjų Martyno Jankaus gimimo metinių minėjimas | Bitėnuose

 

Rugpjūčio 2 (šeštadienį)
Bitėnuose (Pagėgių savivaldybėje)

Į sueigą pas Martyną Jankų Bitėnuose

150-ųjų Martyno Jankaus, vadinamo Mažosios Lietuvos prezidentu, gimimo metinių paminėti į tradicine tapusią Sueigą pas Martyną Jankų Bitėnuose kviečiami laikraščių redaktoriai, spaustuvių ir leidyklų vadovai, muziejininkai, politikai, fotografai, istorikai, Mažosios Lietuvos kultūros žinovai ir puoselėtojai.

M. Jankus yra viena žymiausių ir ryškiausių XX a. pirmosios pusės Mažosios Lietuvos asmenybių. Gimė M. Jankus 1858 m. rugpjūčio 7 d. Bitėnuose. Baigė tik pradinę mokyklą, bet lavinosi savarankiškai. Po pažinties su kultūros veikėju, poliglotu Jurgiu Zauerveinu būsimasis spaustuvininkas apsisprendė, kad jo gyvenimo tikslas bus lietuvybės puoselėjimas. M. Jankus leido ir rengė knygas, rėmė knygnešius spaudos draudimo metais, bendradarbiavo su „Aušros“ ir „Varpo“ leidėjais, buvo vienas iš Mažosios Lietuvos lietuvių draugijos „Birutė“ įkūrėjų, su Vydūnu ir kitais bendraminčiais atgaivino švenčių ant Rambyno kalno tradiciją. M. Jankus, kuris buvo Vyriausiojo Mažosios Lietuvos gelbėjimo komiteto pirmininkas, daug nuveikė siekdamas Mažosios ir Didžiosios Lietuvos susijungimo. Po Klaipėdos krašto prisijungimo M. Jankus pradedamas vadinti Mažosios Lietuvos prezidentu. Jį lankė užsienio diplomatai, kurie pasirašydavo Amžinojoje Rambyno kalno knygoje, krašto kultūros veikėjai ir ekskursantai.

Graži sueigos tradicija buvo atgaivinta 2003 m. rugpjūčio 7 d., minint 145-ąsias M. Jankaus gimimo metines. Tąkart buvo surengta konferencija „Kviesti ir šviesti“, pristatyta autentiška Amžinosios Rambyno kalno knygos kopija (originalas saugomas Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje), atidarytas unikalus Mažosios Lietuvos paveikslų sodas – galerija po atviru dangumi.

Dėl didelio pasisekimo sueigos pradėtos rengti kasmet. Jos ne tik garsino unikalų Rambyno-Bitėnų istorinį, gamtinį ansamblį, bet ir priminė visuomenei reikšmingus krašto įvykius: 2004 metais paminėtas lietuviškos spaudos lotyniškais rašmenimis atgavimo šimtmetis, 2005 metų sueiga buvo skirta Mažosios Lietuvos istorijos, kultūros ir paveldo išsaugojimui. Kiekvienais metais rengiamas ir žinomų Lietuvos dailininkų pleneras. Jų darbai papildo Mažosios Lietuvos paveikslų sodą.

Šiemet vyksianti sueiga yra skirta garbingam M. Jankaus gimimo jubiliejui paminėti. Susirinkusieji, kaip ir kasmet, bus pakviesti į daugybę šventinių renginių bei į nuo 2005 metų rengiamą nemokamą jubiliejui skirtą Mažosios Lietuvos simfoninio orkestro, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro choro ir solistų koncertą. Koncertuos solistai E. Kaniava, D. Kužmarskytė, J. Grikšienė, N. Grigalavičiūtė, D. Norvilas. Diriguos S. Domarkas ir I. H. Lapinsch. Bus pristatyti ir nauji Mažosios Lietuvos paveikslų sodo darbai. Juos nutapė plenere, kurio tema buvo „Bitėnų brydės“, dalyvavę Kauno dailininkai E. Nalevaika, J. Aukštikalnytė, A. Andriuškevičius, R. Karalius, V. Juodzevičienė.

Informuoja Kristina Toleikienė


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama