Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

"Vilniaus Alibi"

 

Vilniaus Alibi

Šiaurės ministrų tarybos biuras  pristatė festivalį “Vilniaus Alibi”. Tai pirmasis tarptautinis detektyvinės literatūros festivalis mūsų šalyje, kuris vyko  2005 m. lapkričio 8-12 d. Vilniuje.
 
Festivalis pristatė žymiausius detektyvų rašytojus ir įspūdingą detektyvams skirtų renginių programą. Į festivalio renginius atvyko 10 rašytojų iš Šiaurės ir Baltijos šalių bei Rusijos:
 
Arne Dahl (Švedija), Leif Davidsen (Danija), Raidas Dubrė (Lietuva), Leena Lehtolainen (Suomija), Birutė Mackonytė (Lietuva), Aleksandra Marinina (Rusija), Jo Nesbø (Norvegija), Eeva Park (Estija), Jānis Ivars Stradiņš (Latvija) ir Árni Thórarinsson (Islandija).
 
“Vilniaus Alibi” tikslas buvo pristatyti šiauriečių kriminalinės literatūros tradicijas Lietuvos publikai bei paskatinti Lietuvos leidėjus leisti kriminalinę literatūrą iš Šiaurės šalių. Diskusijos ir susitikimai turėjo padėti rašytojams plėtoti ir populiarinti kriminalinės literatūros žanrą Baltijos jūros regiono šalyse, o festivalio renginiai - paskatinti skaitytojus domėtis šiuo žanru.
 
Šiaurės šalys turi stiprias kriminalinės literatūros tradicijas. Šis žanras populiarus visuomenėje, o visos žymiausiųjų rašytojų knygos patenka į perkamiausiųjų leidinių sąrašus.
 
Kritikai pripažįsta, kad geriausiuose šiauriečių kriminalinės literatūros kūriniuose atskleidžiamos žiauriausios ir tamsiausios mūsų visuomenių pusės. Tačiau tai nereiškia, kad šiauriečių kriminaliniai romanai yra nusikaltimų statistikos analizė ar propagandinės brošiūros, kuriose išdėstyta socialinė programa. Šie romanai visų pirma yra literatūros kūriniai, kuriems, kaip ir kiekvienai literatūrinei tradicijai, būdinga įvairovė.
 
Siekdami, kad diskusijos taptų išsamesnės, į festivalį pakviesti rašytojai ne tik iš penkių Šiaurės šalių, bet ir iš trijų Baltijos valstybių bei Rusijos. Rusija turi savas kriminalinės literatūros tradicijas, kurios skiriasi nuo šiaurietiškųjų ir yra atėjusios iš ikitarybinių laikų. Rusijos kriminalinė literatūra populiari ir Baltijos šalyse.
 
Į festivalį “Vilniaus Alibi” atvykusius rašytojus sieja tai, kad jiems visiems būdingas išskirtinis profesionalumas ir atsakomybės jausmas. Nepaisant to, kad jų knygose yra smurto, smurtas šiuose kūriniuose netampa pramoga.
 
Neretai kriminaliniai romanai būna artimai susiję su tam tikra vieta. Puikių pavyzdžių rasime ir mūsų svečių kūryboje: švedo Arnės Dahlio pasakojimuose gyvai aprašomas Stokholmas, o suomė Leena Lehtolainen įamžino šalia Helsinkio esantį Espo miestą.  Aleksandros Marininos kūriniuose atsispindi rašytojos meilė Maskvai, o Leifo Davidseno herojus sutinkame ne tik Kopenhagoje, bet ir tokiose vietose kaip Madridas ar Berlynas.
 
Turbūt dėl šios tradicijos drįsome paprašyti rašytojų parašyti po kriminalinį apsakymą, kuris būtų susijęs su Vilniumi. Kai kurie iš mūsų svečių maloniai sutiko (bet gerbiame sprendimus ir tų, kurie atsisakė). Apsakymai pasirodė festivalio metu: jie buvo publikuojami festivalio puslapyje internete ir išėjo atskira knyga, pavadinta “Vilniaus Alibi”. 
 
Festivalio “Vilniaus Alibi” renginiai:
 
susitikimai su detektyvų rašytojais,
seminarai ir diskusijos apie detektyvinę literatūrą,
interaktyvus detektyvinis žaidimas internete “Valdovo šešėlyje”
kriminalinių filmų programa “Nusikaltimas ir bausmė” Šiaurės šalių kino forume “Scanorama”,
festivalio rašytojų sukurtų apsakymų rinkinys “Vilniaus Alibi”,
detektyvinių apsakymų skaitymai Lietuvos radijo programoje “Klasika”
ir kitos pramogas detektyviniu stiliumi.

Parengta pagal Šiaurės ministrų tarybos biuro informaciją.


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama