Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

"Poetinis Druskininkų ruduo"

 

 

 

 

 

Poetinis Druskininkų Ruduo – 2007

Poetinis Druskininkų Ruduo – 2006

Jotvingių Premija

Jaunojo Jotvingio premija

 

Poetinis Druskininkų ruduo paprastai vyksta pirmą arba antrą spalio mėnesio savaitgalį. Pirmojo Poetinio Druskininkų rudens data – 1990 metai. “Galima būtų poetiškai teigti, kad jis radosi iš rudens gamtovaizdžio, Čiurlionio dvasios ar iš arbatos upių, kurias išgėrėme su Vytautu Blože, Nijole Miliauskaite, Sigitu Geda ir kitais, kiek rečiau į Druskininkus atklystančiais poetais – Almiu Grybausku, Donaldu Kajoku, Gintaru Patacku, Edmondu Kelmicku, velioniu Vaidotu Dauniu – karštai diskutuodami apie poezijos ir dvasinio gyvenimo meną, apie mūsų knygas ir publikacijas, pasaulio literatūrą.”1
Šis renginys iš esmės skirtas rašytojams, kritikams, leidėjams. Čia užmezgamos asmeninės pažintys, tariamasi dėl vertimų, dalijamasi nuomonėmis ir idėjomis. Tai išties didelė energetinė kultūros bazė, kurioje užsimezgę ryšiai ar asmeniniai rankų suplojimai, ar bent slaptos ketinimo viltys iš pradžių galbūt nepastebimi ir neapčiuopiami, bet vėliau ar anksčiau duoda savo vaisių. Poetiniame Druskininkų rudenyje dalyvaujantis gausus užsienio intelektualų būrys, žinia, palieka tam tikrus savo atspaudus, be to, neabejotinai šį tą svarbaus išsiveža ir į savo valstybes. O skaitytojams visada kuo plačiausiai atvertos visutėlės šio festivalio renginių durys.
Poetinis Druskininkų ruduo prasideda vėliavos pakėlimo ritualu, kurį atlieka praėjusių metų Jotvingių premijos laureatas. Pagrindinis pirmos dienos akcentas visada būna teorinė konferencija sumanyta tema. Konferencijos temos kuo įvairiausios, pavyzdžiui: “Kalba ir prievarta”, “Poezija ir laikas”, “Tekstas ir kontekstai”, “Intelektualumas literatūroje”, “Vaizdas poezijoje”, “Poetinis tekstas: kaukė ir vaidmuo” ir kt. Kiekvienais metais poetų mūza labai artimai draugaudavo su kitų menų globotinėmis. Tai yra PDR dvasia buvo siejama su daile, teatru, fotografija, kinu, muzika. Vėliau atramos taškais buvo pasirinkti keturi stichijos elementai.
Tradiciškai vyksta du pagrindiniai poezijos skaitymo vakarai, per metus išėjusių poezijos knygų pristatymo popietė, jaunųjų poetų skaitymai, rimtų ir nerimtų eilėraščių konkursai. Poetinis Druskininkų ruduo niekada nestinga žaismės ir išradingumo, vyksta įvairios akcijos ir performancai. Daug puikių ir originalių idėjų pasiūlo ir įgyvendina PDR emblemos autorius, dailininkas Andrius Mosiejus. Festivalio metu paprastai atidaromos fotografijos, dailės bei kitarūšių menų parodos. Pastaraisiais metais Poetiniame Druskininkų rudens festivalyje dalyvauja apie 120 rašytijos luomo narių iš pačios Lietuvos beigi margo užsienio. Grandioziškiausi būna vakariniai baigiamieji skaitymai, kur daugiausiai tryška poetinis sąmojis, bravūra, persipindami ir su muzika, ir su šokiu. Jau kelinti metai iš eilės Poetinio Druskininkų rudens pabaigtuvės vyksta Vilniuje, Užupio kavinėje, kur kviečiami skaityti dar gyvi ir neišsibarstę pakelėse poetai.
“Pagrindinės Poetinio Druskininkų rudens vertybės – laisvas literatų bendravimas, demokratiškumas, atviros diskusijos, siekiant kuo mažiau “vynioti į vatą”, tačiau stengiantis neįžeisti ir neįsižeisti, poezijos skaitymai, kuriuose dera rimtumas ir žaismė, akademiškumas ir bohemiškumas, įvairūs konkursai, rimti ir ne visai rimti (populiariausias – vieno anoniminio eilėraščio konkursas), kuriuose džiaugiamasi kolegų laimėjimais, bet nepergyvenama dėl savų pralaimėjimų, nes suvokiama, jog poezijos neįmanoma objektyviai vertinti, menų sintezė.”2
Poetinio Druskininkų rudens pagrindinis prizas – Jotvingių premija. Ją už geriausią metų knygą skiria komitetas, kurį sudaro visi ankstesni Lietuvoje gyvenantys šios premijos laureatai, o teikia Druskininkų savivaldybė ir – nuo 1998 metų – Lietuvos Kultūros ministerija. Sigitas Geda, tarybiniais laikais (1985 metais) įsteigęs alternatyvią (tuometinei valstybinei) 10 rublių premiją, sutiko ją susieti su PDR renginiu. Pirmoji Jotvingių premija buvo skirta Henrikui Čigriejui. 2005 metais Tomui Venclovai už eilėraščių rinkinį “Sankirta”, kurį Nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų serijoje išleido Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, įteikta jau dvidešimt pirmoji premija. Jotvingių premijos laureatas gauna 6000 litų. 1995 metais premijuotas Sigitas Parulskis citavo rusų poetą Olegą Čuchoncevą: “Garbingiau yra gauti medalį už narsą negu ordiną už ištarnautus metus.” Už jo “Mirusiųjų” (Vilnius, Baltos lankos, 1994) suteikta Jotvingių premija neabejotinai buvo savotiškas iššūkis. Esu įsitikinęs, kad už šią knygą Poezijos pavasario laureatu jis nebūtų tapęs. Tačiau visi apdovanojimai galų gale virsta “ordinu už ištarnautus metus”. Taip atsitiko ir su kažkada buvusia alternatyvia Jotvingių premija. Tačiau pagret oficialėjančios pagrindinės premijos, 1998 metais įsteigta kita – už poetinį debiutą (savotiškas Zigmo Gaidamavičiaus-Gėlės premijos už pirmąją geriausią poezijos knygą analogas). Pastarąją – bent kol kas – gauna tikrai alternatyvesni rašto žmonės. Tai Darius Šimonis, Tomas S. Butkus, Gytis Norvilas, Donatas Petrošius.
Nuo 1999 metų Poetinio Druskininkų rudens almanachai leidžiami kasmet. Jį, kaip ir Poezijos Pavasario knygą, monopoliškai leidžia vilniškė “Vaga”. Almanachas kasmet vis storėja (2002 metais buvo 312 puslapių). Jau pačiame pirmajame buvo reziumuojama ir anglų kalba, o nuo 2002 metų leidinys tapo daugiakalbiu. Anot paties PDR spiritus movens Kornelijaus Platelio, siekta geresnio įvairių šalių poetų susikalbėjimo ir noro puoselėti vertimo meną, dėl to dalyvių tekstai pateikiami originalo kalba su lietuvišku vertimu. Lietuvių poetų eilėraščiai taip pat pateikiami su anglišku vertimu. A propos, Poetinis Druskininkų ruduo turi ir savo internetinę informacinę bazę www.culture.lt/pen, kurioje galima susipažinti su šio festivalio istorija, laureatais, programa bei organizatoriais.
Poetinių Druskininkų rudenų rengėjai – lietuvių PEN centras, visuomeninė organizacija “Poetinis Druskininkų ruduo” ir centras “Dainava”. Lėšos gaunamos iš Kultūros ir sporto rėmimo fondo, Kultūros ministerijos, nevyriausybinių organizacijų ir tarptautinių festivalių rėmimo programų.


1 Kornelijus. Platelis, Poetinio Druskininkų rudens dešimtmetis, Poetinis Druskininkų ruduo, 1990-1999. Vilnius, Vaga, 1999.
2 Ibid.

Ričardas Šileika

Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama