Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

VU "Filologijos Ruduo"

 

28-asis "Filologijos Ruduo" 2007

Kai filologija buvo vyrų specialybė…

Taip, prieš 25 metus Vilniaus universitete filologija buvo vyrų specialybė. Dabar jiems jau apie keturias dešimtis. Būtent jie 1980-aisiais pradėjo festivalio “Filologijos ruduo” tradiciją. Patys ryškiausieji iš jų – Vytautas V.Landsbergis ir Romas Lileikis. Romas Lileikis tapo “Filologijos rudens” centru su savo idėjomis, stiliumi ir dvasia. Būtent čia savo “Rudnosiuko istorijas” pradėjo skaityti V.V.Landsbergis.

Prisimindamas šiuos laikus, vienas iš “Filologijos rudenų” organizatorių Kęstutis Urba sakė, kad pirmoji mintis rengti festivalį kilo tiesiog iš noro skaityti savo kūrybą bendraamžiams. Netrukus prie jų prisidėjo grojantieji, dainuojantieji, komponuojantieji. “Tai buvo savotiška ambicija pakelti filologijos prestižą ir nukonkuruoti Fizikų dienas”, - su nostalgija šnekėjo K.Urba.

“Filologijos ruduo” tuo metu vykdavo keturis penktadienius ir prasidėdavo spalio pabaigoje ar lapkričio pradžioje. Vykdavo mažiausiai trys skaitymų vakarai, o festivalį vainikuodavo laureatų vakaras. “Filologijos ruduo” vykdavo didelėse auditorijose su lakoniška scenografija. Pavyzdžiui, vieną vakarą skaitymų metu, pasak K.Urbos, R.Lileikis sugalvojo atremti stalą į sieną. Kiekvienais metais festivalis turėdavo siužetą, motyvą, būdavo literatūriškai įrėminamas.

“Filologijos ruduo” buvo renginys, sutelkiantis VU Filologijos fakultetą ir vykdavo ne iš prievartos. Visi poetai ir prozininkai, kuriems dabar apie 40 metų ir kurie mokėsi VU yra dalyvavę ir vienaip ar kitaip prisidėję prie šio renginio. Čia pirmą kartą nuskambėjo dabar radijo stočių nuvalkiota, o tuo metu pačią filologijos dvasią atspindėjusi R.Lileikio daina “Svajoklis”. Pasak K.Urbos, ši daina tapo festivalio emblema.

K.Urba apgailestavo, kad dabartiniai vaikinai filologai į “Filologijos rudens” organizavimą tik žiūri iš šalies ir beveik niekuo neprisideda.

Štai 2001-aisiais ir 2002-aisiais festivalį organizavo jau merginos. Viena iš jų – dabartinė VU doktorantė Inga Strungytė – prisiminė, kad tuo metu apie būsimą festivalį būdavo pranešama gausybe skelbimų. Jie kabėdavo ir kituose fakultetuose ir Vilniaus pedagoginiame universitete, ir bendrabučiuose. Būsimieji dalyviai būdavo kviečiami atnešti arba siųsti savo kūrybą organizatoriams. “Filologijos rudenį” organizuoti aktyviai padėdavo VU Lietuvių literatūros katedra. Pasak I.Strungytės, organizatoriai itin siekė, kad renginys išplistų už VU ribų. 2002-aisiais I.Strungytė ir jos bendramokslės įdiegė naujovę – vienos dienos kūrybines dirbtuves “Filologijos rudens” metu. Veikė penkios dirbtuvės: poezijos, prozos, dramos, retorikos ir dailės. Dirbtuves organizuoti padėjo žymūs žmonės – R.Koženiauskienė, M.Ivaškevičius, A.Martišiūtė, K.Platelis, A.A.Jonynas, B.Speičytė ir kt. Dirbtuvių laimėtojai būdavo apdovanojami didžiųjų šalies leidyklų leistomis knygomis. Vienu metu “Filologijos rudens” kūrybinės dirbtuvės atrodė netgi kaip sostinės atsvara “Poetinio Druskininkų rudens” kūrybinėms dirbtuvėms. Kalbėdama apie “Filologijos rudens” metu pristatytos kūrybos meninę vertę, I.Strungytė buvo atsargi: “Sunku kategoriškai vertinti jaunųjų kūrybą. Buvo visokių kūrinių. Viena aišku – tuo metu kuriančiųjų ir norinčiųjų skaityti netrūko”. O ir besidominčiųjų ja buvo gausu. Bene aktyviausiai “Filologijos rudens” kūriniais domėdavosi ir visus juos perskaitydavo poetas Marcelijus Martinaitis. Patys ryškiausieji tų metų “Filologijos rudens” laimėtojai, pasak I.Strungytės, buvo Lukas Miknevičius ir Domantas Razauskas.

2001 metais “Filologijos rudenyje” dalyvavo Lietuvos muzikos ir teatro akademijos džiazo ansamblis. Džiazuodavo ir improvizuodavo anglų filologijos studentas Remigijus Audiejaitis. Tradiciškai į skaitymus būdavo kviečiama Aistė Smilgevičiūtė, kuri tuo metu studijavo klasikinę filologiją. Žodžiu, kiekvienas dalyvis į festivalį įnešdavo savo dvasios indėlį.

Vertindama praėjusių metų “Filologijos rudenį”, kuris dėl mažo dalyvių skaičiaus įvyko jau ne rudenį, o žiemą, I.Strungytė apgailestavo, kad graži kūrybinių dirbtuvių tradicija nutrūko. O K.Urba netgi piktinosi kai kurių studentų kūrybos vulgarumu.

Viena iš šių metų būsimo “Filologijos rudens” organizatorių, VU Filologijos fakulteto studentų atstovybės pirmininkė Veronika Senkutė atskleidė, kad festivalis truks tik vieną dieną ir organizatoriai didelių ambicijų prilygti ankstesniems “Filologijos rudenims” neturi. “Renginys nebus grandiozinis. Vyks tik vienas poezijos ir prozos skaitymų vakaras. Festivaliu domisi tik pavieniai studentai, todėl labai sunku surinkti reikiamą dalyvių skaičių”, - skundėsi V.Senkutė. Pasak jos, dramos kūriniai tarp studentų jau prarado populiarumą.

Tačiau šiais metais “Filologijos ruduo” turėtų įvykti rudenį, o ne žiemą. Festivalis numatomas lapkričio 16 dieną. Visi susidomėję ir norintieji dalyvauti informacijos turėtų ieškoti interneto svetainėje www.filfsa.lt. Joje jau pasirodė informacija norintiems dalyvauti renginyje.

27-asis "Filologijos Ruduo" 2006

Ramūnas Čičelis


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama