Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

"Literatūrinė sostinės žiema"

 

Literatūrinė sostinės žiema

Idėja

Literatūrinės sostinės žiemos užuomazga – 1997 metų gruodį Vilniaus mokytojų namuose pradėti organizuoti skaitymai “Už apsnigtų palangių”. Festivalio idėja kilo dėl to, kad sostinėje, kur sutelktos gausiausios rašytojų pajėgos, nebuvo jokios miesto literatūros šventės. Principinė, bet ne esminė nuostata – dėmesys jaunesniesiems rašytojams. Pirmoji Literatūrinė sostinės žiema startavo 2001 metų gruodį. Festivalio trukmė kinta nuo vienos dienos iki trijų.

Rengėjai

Oficialus Literatūrinės sostinės žiemos organizatorius yra Vilniaus mokytojų namai, o konkrečių renginių ir idėjų generatoriai yra šių namų žmogus Juozas Žitkauskas ir rašytojas Benediktas Januševičius, taip pat savo moralinių ir materialinių pasiūlymų teikiantis poetas ir vertėjas Darius Pocevičius.

Parodos

Kiekvienų metų literatūros renginiai neapsieina be įvairiausių parodų. Tai fotografuojančių rašytojų ekspozicija „Žiema rašytojų objektyvuose“ (2002), Alio Balbieriaus fotografijos „Ledo inkliuzai“ (2005), rašytojo Andriaus Jakučiūno gausi (apyšimtė!) žaislinių kiškių kolekcija (2004), Maskoliškių mažojo meno fronto, kasmet vykstančio poeto Dainiaus Gintalo sodyboje, darbai (2004), bendraautorinė paroda „Degantis šaltis“ (2003).

Akcijos

Be tradicinių renginių prozos, poezijos, literatūros vaikams ir suaugusiems skaitymų Literatūrinė sostinės žiema prasimano ir meninių akcijų. „Rašymai ant sniego“ S. Moniuškos skverelyje (2002), lipdyba iš molio (2001), lino raižiniai (2003), poezijos skaitymai troleibuse „Stotis-Antakalnis“ (2003), “Karpiniai+poezija“ (2004), internetinio literatūrinio puslapio www.tekstai.lt pristatymas, poetės Agnės Žagrakalytės kepurėlių rašytojams paradas (2003). O taip pat vaizdo ir garso instaliacija „Šaltis“ (2003).

Konkursai

2003 metais vykdytas trijų lietuviškų internetinių literatūros tinklapių bendras projektas „Virtualaus pasaulio šaltis“. Literatūrinės sostinės žiemos metu buvo apdovanoti internetinės poezijos konkurso „Mano eilėraštis – COOL“ nugalėtojai. Tai Mindaugas Kiaupas, Manfredas Žvirgždas ir Evelina Bondar. Tai ir paskatinamąsias premijas pelniusios Alma Riebždaitė, Dalia Kasperiūnaitė ir Urtė Šegždavičiūtė.
2004 metais sumanytame internetinės literatūros konkurse „Meilė ir kiti žaidimai“ pirmoji vieta skirta Evelinai Bondar, antroji vieta suteikta Mindaugui Laukiui, trečioji – Lukui Miknevičiui. Dalia Kasperiūnaitė ir Indrė Valantinaitė pamalonintos paskatinamosiomis premijomis.

Almanachas

Literatūrinė sostinės žiema leidžia savo dalyvių kūrybos almanachą. Jis pavadintas Paulinos Žemgulytės eilėraščio antrašte “Žiemos žodžiai”. (Tik pats pirmasis vadinosi “Žiemos poezija”). Visuose daugiaautoriniuose rinkiniuose vienaip ar kitaip tekstai sukasi apie žiemą ir šaltį. Pirmųjų almanachų sudarytojai – Juozas Žitkauskas ir Benediktas Januševičius, kitų – podraug su jais ir Darius Pocevičius. O 2005 metų juodaviršelio produkto „Žiema ir mirtis“ tvarkdariai – Dainius Gintalas ir Žilvinas Andriušis.

Barzdos premija

Kaip ir kiti literatūros festivaliai, Literatūrinė sostinės žiema turi savo premiją. Ji vadinama Barzdos premija. Ją yra pelnę jaunieji poetai Gediminas Kajėnas (2003), Linas Kranauskas (2004), Aušra Kaziliūnaitė (2005). Pirmiesiems dviems laureatams pasisekė, nes jie prie įteiktų barzdų taip pat gavo ir po apypustūkstantėlį litų. Tik vargšelei Aušrai teliko diplomas ir šiek tiek garbės.
Laureatą iš bendraknygei pateiktų kūrinių išrenka almanacho sudarytojų redkolegija. Išrinktasis, žinoma, turi būti iki trisdešimties metų.

Papildomai (I)

Trejus metus Literatūrinė sostinės žiema vyko ne tik po Vilniaus mokytojų namų stogu, bet ir sostinės bendrojo lavinimo mokyklose. Jose buvo pristatomas išleistas almanachas „Žiemos žodžiai“, skaitomi eilėraščiai, pristatomi rašytojai, supažindinama su jų knygomis.

Papildomai (II)

Į 2003 ir 2004 metų Literatūrinių sostinės žiemų repertuarą buvo įrašytos ir knygų mugės. Keliolika leidyklų siūlė savo ypatingąsias lektūras.

Kita

2005 metų vasarį Literatūrinė sostinės žiema pasirašė memorandumą su Panevėžio literatūrine žiema.

Ričardas Šileika


Atgal

Į viršų
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama