Atgal į sąrašą

LRSL knygų naujienos: V. Martinkus, J. Marcinkevičius, J. Liniauskas ir L. S. Černiauskaitė

2018 kovo 6 d.

Viršelio dailininkė Milena Liutkutė-GrigaitienėVytautas Martinkus „Tavo bažnyčios rūsys“

Labai senas paprotys – dovanoti žiedus mylimosioms, sužadėtinėms ar žmonoms. Dažnai – retus ir brangius.

Tai istorija apie Kolchidės karalienei Pitodoridei jos vyro dovanotą žiedą. Sekama jo pėdsakais Reformacijos laikų Lietuvoje. Vaistininko padėjėjo, alchemiko iš Kėdainių, užmojis pagaminti žiedo brangakmenio kopiją vieniems jo amžininkams – būdas siekti politinių LDK tikslų, kitiems – padidinti mistines paprasto akmens galias. XX amžiaus vidury abu žiedai, tikras ir netikras, atitenka seserims, ištekėjusioms už dviejų Karo mokyklos absolventų. Jų šeimas išskiria Lietuvos okupacija, karas, partizanų kovos ir politinė emigracija.

Vytautas Martinkus, dažnai vadintas paslaptingu romanistu, čia pralenkia save, pasakodamas tikrą, matyt, artimos šeimos ir jam gerai žinomą istoriją, į ją įpindamas istorinių ir pramanytų žmonių, būtų ir nebūtų įvykių. Neįmanoma išnarplioti, kas tikra, o kas fikcija, bet viskas užburia skaitytoją. Atgyja sudėtinga kelių šimtmečių Lietuvos istorija. Jos vaizdai nuo Kėdainių iki Škotijos, nuo Kauno iki Čikagos – bėga greitu tempu, savotiškai primindami Johno Fowleso intelektualius pasakojimus ar Dano Browno „Da Vinčio kodo“ personažų nuotykius.

Dailininkė Deimantė RybakovienėJonas Liniauskas „Pelyčių maratonas“

Jono Liniausko eilėraščiai vaikams – smagūs ir labai mažųjų skaitytojų mėgstami. Ne viena jo knygelė įtraukta į „Aukso fondą” – rekomenduojamų knygų vaikams sąrašą. „Pelyčių maratone“ svarbios ne tik pelės, bet ir ežiai, gulbės, paukščiai ir žuvys, poetas kalbasi su smalsučiais apie gamtos pasaulio stebuklus, rimtus ir nerimtus žaidimus ir netgi apie vaiduoklius.

Sudarytojas Valentinas SventickasJustinas Marcinkevičius „Amžiaus pabaiga“

Serijos „Lietuvių literatūros lobynas. XX a.“ knyga – Justino Marcinkevičiaus eilėraščių, poemų ir esė rinktinė.

Rinktinė „Amžiaus pabaiga“ publikuojama serijoje „Lietuvių  literatūros lobynas. XX amžius“ ir yra paskutinė, keturiasdešimt antroji, serijos knyga. Joje skaitytojai ras žinomiausių poeto eilėraščių, rašytų XX amžiuje, poemų, dramą „Mindaugas“, esė „Taburetė virš galvos“, taip pat šią seriją ir Marcinkevičiaus kūrybą palydinčius tekstus.

Dramatiškai skamba paties Marcinkevičiaus dienoraštinė esė „Taburetė virš galvos“, kurios pilnas tekstas pirmą kartą spausdinamas tik dabar. Rinktinės sudarytojo liudijimu, šis esė variantas surastas aplanke, ant kurio buvo parašyta: „Tik po mirties!“.

Viršelio dailininkė Milena Liutkutė-Grigaitienė

Laura Sintija Černiauskaitė „Šulinys“

Šuliniai mane traukia ir gąsdina. Neseniai aptikau psichologinį testą su dešimčia nuotraukų, iš jų turėjau išsirinkti vieną labiausiai bauginančią. Išsirinkau šulinį. Kodėl? Kol žmogus nebuvo išradęs vandentiekio, šulinys jam buvo gyvybės versmė. Šaltas, tamsus, gilus; būtinas. Kad pasisemtum vandens, turėjai pasilenkti virš jo ledinės gerklės ir pajusti savo trapumą. Dabar atsisuku čiaupą ir nesigilindama naudojuosi jo teikiamais pranašumais. Bet juodas šulinio vyzdys kartais prasišviečia iš pasąmonės gelmių, perverdamas, kviesdamas akistaton: žmogau, kur dingai, ateik pasisemti vandens, aš saugau jį tau. Ką gi daryti?..

Laura Sintija Černiauskaitė

Iš ankstesnių Lauros Sintijos Černiauskaitės romanų ir novelių įsimintinas itin savitas motinos ir vaiko temos traktavimas – neretai vieniša mama su vaiku nepritampa prie grubios aplinkos, patiria aplinkinių pažeminimą. Naujame romane „Šulinys“ siužetas pasukamas kitu kampu – auka tampa nusikaltėle. Kai žlugo vienišos mamos Juditos viltys, jog mylimasis paliks savo žmoną ir ateis pas ją, šoko būsenoje ji įstumia dukrelę į šulinį.

Rašytoja, vaizduodama komplikuotus šeiminius santykius nūdienos visuomenėje, įtraukia ir skaitytoją į svarstymus, kas privedė moterį iki tokio nesuvokiamo nusikaltimo, kaip tokią dramą išgyvena moteris ir aplinkiniai?

Visa informacija apie leidyklos knygas www.rsleidykla.lt