Atgal į sąrašą

Antano Baranausko literatūrinė premija įteikta Valdui Papieviui

2019 gruodžio 30 d.

Gruodžio 28 d. Anykščių kultūros centro antrojo aukšto foje rašytojui Valdui Papieviui įteikta Antano Baranausko literatūrinė premija.

Spalio 30 dieną vykusiame Antano Baranausko literatūrinės premijos skyrimo komisijos (toliau – Komisijos) posėdyje buvo svarstyti 6 kandidatai gauti 2019 metų Antano Baranausko literatūrinę premiją. Balsų dauguma premiją siūloma skirti Valdui Papieviui už knygą „Brydė“. Romaną “Brydė” leidykla “Odilė” išleido 2018 m, jo tiražas – 1000 egzempliorių.

Raštu savo nuomonę pareiškęs Komisijos narys Vladas Braziūnas teigė: „…<Antano Baranausko premijos nuostatuose nėra parašyta, jog didžio poeto premija pirmiausia keltų poeziją. Net jeigu taip ir būtų (atrodytų, visai logiškai), Valdo Papievio prozą dėl poetinės jo kalbos magijos šiai premijai irgi siūlyčiau drąsiai. Juolab kad buvo be galo smagu matyti, kad iš savo Paryžių ir pietesnių Prancūzijų autorius grįžta namo, Lietuvon ir Anykščiuosna, ir grįžta su romanu… čia seniai ir rašytu. Romanas „Brydė“ netikėtas, bet vis tiek puikus, bet vis tiek – Valdo Papievio!>…“.

Premija skiriama Anykščių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus įsakymu po to, kai Antano Baranausko literatūrinės premijos skyrimo komisijos siūlymui pritaria Anykščių rajono savivaldybės taryba. Premijos dydis – 3000 Eur, ji skiriama iš Anykščių rajono savivaldybės biudžeto.

Valdas Papievis – Paryžiuje gyvenantis iš Anykščių kilęs prozininkas. Už romaną „Eiti“ (2010) apdovanotas Lietuvių literatūros ir tautosakos instituto ir Liudo Dovydėno premijomis. Jo romanas „Odilė, arba Oro uosto vienatvė“ (2015) pateko į geriausių metų knygų penketuką, taip pat išrinktas į meniškiausių metų knygų dvyliktuką, pagal jį kuriamas filmas. Už egzistencinės patirties raišką ir atnaujintą romanų estetiką rašytojas 2016-aisiais įvertintas Nacionaline kultūros ir meno premija.

Kritikai Valdo Papievio romaną „Brydė“ nusako kaip psichologinį trilerį, kuris rašytas Lietuvoje prieš tris dešimtmečius. Romane iš fragmentų dėliojamos dvi istorijos: viena – apie pokario žmonių šiurpius išgyvenimus mažame miestelyje, kita – apie Sąjūdžio metų Vilnių. Teigiama, kad „Brydėje“ kuriami istoriniai vaizdai – neįprasti ir paveikūs, o gausiais įvykiais knyga nenusileidžia amerikietiškam veiksmo filmui.

http://nyksciai.lt/ informacija

Valdas Papievis. Benedikto Januševičiaus nuotrauka