Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Poetas Jonas Liniauskas: "kiekvienas turi savo eismo taisykles"

 

Ričardas. Žinoma, pažįstate visus tris šimtus šešiasdešimt plunksnos brolių ir seserų. Sakykite apie Lietuvos rašytojo moralinį veidą. Kokia rašytojo vertė ir svoris europėjančios mūsų valstybės lentynose?
Jonas. Pagal statistiką dabartinis rašytojas yra vyras, poetas, maždaug šešiasdešimt metų, išleidęs apie penkioliką knygų, verstas į keletą užsienio kalbų, dalyvavęs arba dalyvaujantis visuomenės gyvenime, tai yra kažkokios komisijos, valdybos, senato, redkolegijos arba ekspertų grupės narys. Jis būtinai turi būti narys, ne vien rašytojas.

Dėl moralinio veido. Rašytojas yra 0,8 karto išsiskyręs, tai yra nepilną kartą. Yra arba jau metęs gerti, arba beveik metęs gerti, arba besiruošiantis mesti gerti, arba metęs gerti keletą kartų. Gatvę dažniausiai pereina ne per pėsčiųjų perėją. Nes skuba į posėdį, susirinkimą, vakarą, spektaklį, parodų atidarymą. Arba rašyti knygos.
Ričardas. Koks sezonas, koks metų laikas, kuri savaitės diena, kuris paros metas yra sunkiausias Lietuvos rašytojų sąjungos pirmininkui? Kas labiausiai spaudžia pečius ar ardo nervų sistemą?
Jonas. Nervų sistemos niekas neardo, nes į pirmininkus renka tik tuos, kurie jau nebeturi nervų sistemos. Tie, kurie dar ją turi, dažniausiai nepraeina rinkimų karusėlės. Be to, aš labai abejoju, ar yra kas matę mane labai susierzinusį.
Dėl tam tikrų dienų, tai visi vairuotojai žino, kad jiems ypatingos dienos yra pirmadieniai ir penktadieniai. Taip yra dėl to, kad kiekvienas turi savo eismo taisykles, kurios yra vienintelės teisingos Lietuvos teritorijoj. Dažniausiai rašytojai į mano kabinetą beldžiasi po Naujųjų metų, po Kalėdų ar po Velykų. Tai galiu sakyti, kad kolegom didesnis poreikis bendrauti yra po švenčių arba per pilnatį. Vasaros lankomumo dienoraštis yra vienas žmogus per dieną ir vienas skambutis per dieną. Ruduo ir pavasaris ypatingos įtakos neturi, nes visgi kiekvienas iš mūsų rašytojų yra namisėda. Kai rašo knygą, niekur nesirodo. Kai pabaigia, tada išeina į visuomenę. Ima ieškoti leidyklos, pradeda vėl bendraut, visur lankytis, vėl semtis idėjų. Ir taip yra natūralu.
Ričardas. Per pirmininkavimo metus kas greičiausiai susidėvi – kelnės, švarkas, batai, kojinės ar kaklaraištis?
Jonas. Kaklaraištis. Dėl to, kad jeigu nepasikeiti kaklaraiščio, tai visi mano, kad esi su tais pačiais rūbais. Būdamas Kultūros ministerijoj pamačiau, kad dabar ten jau yra nauja mada. Kultūros ministerijos kaklaraiščiai turi kitokį atspalvį, negu prieš tai buvo. Taigi einant prašyti pinigų reikia taikyti į bendrą toną. Kad neišsiskirtum.
Ričardas. Kokius metodus ar ginklus naudoja pirmininkas ir sąjungos valdyba kovodami su rašytojais, teršiančiais garbingą šį vardą arba nemokančiais nario mokesčio?
Jonas. Visi žino, kad blogi darbai prasideda nuo mažų dienų. Iš pradžių mokykloje blogiečiai bando suklastoti pažymius. Paskui bando ne vietoj pereit gatvę, o paskui vykdo baisesnius nusikaltimus, vienas iš kurių yra nario mokesčio nemokėjimas. Tie politikai, kurie nesumokėjo mokesčio ar neteisingai sumokėjo, slapstosi Maskvoje. O rašytojai bando slapstytis darbovietėse, bet teisinga valdybos ranka visur juos pasiekia. Štai vienas rašytojas buvo pasiektas net Prezidentūroje. Priėmimo metu visų oficialių ir garbingų svečių akivaizdoje jam teko raudonuoti, kad nesumokėjo nario mokesčio. Tad pasislėpti nuo to, kas neišvengiama, kaip ir nuo likimo, yra neįmanoma. Yra manančių, kad išstojus iš Rašytojų sąjungos, mokesčiai pradingsta. Jie labai klysta. Tie mokesčiai niekur nedingsta. Yra amžinos buhalterijos knygos. Žinios perduodamos į Maironio lietuvių literatūros muziejų, ir ateinančios kartos žinos, kuris rašytojas nemokėjo nario mokesčio. Šita gėda yra neištrinama. Tai yra baisesnė gėda negu parašyti blogą knygą. O kitaip teršiantiems vardą mes liepiam tą suterštą vardą ir nešioti. Ir jie vaikšto gatvėmis su savo suterštu vardu. Ir visi bado pirštais: žiūrėk, rašytojas, susiteršęs savo vardą!

Ričardo Šileikos "BLICAS"


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Gamtos mylėtojas Albinas Šarkinas: "reikalinga asmeninė iniciatyva"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama