Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Rašytojas ir kolekcionierius Andrius Jakučiūnas: "pasigendu konkurencijos prozoje"

 

Ričardas. Ką Tavo gyvenime reiškia įvairūs paukščiai ir žvėrys ir, be abejo, Tavo kolekcionuojami kiškučiai?
Andrius. Mano santykiai su paukščiais labai intymūs, ne sykį esu apie juos prabilęs viešumoje. Kambarys, kurį laikau savo studija, yra netoli menko miškelio, kuriame labai daug sparnuočių. Kadangi aš dirbu naktį, jie man trukdo užmigti rytais. Todėl šios padermės aš negaliu apkęsti nepriklausomai nuo to, kiek aš nemėgčiau, bet gerbčiau gamtą. (Tiesa, žodis „mėgti“ ne visai tinkamas.) O kiškučiai turi savo istoriją.

Kitados aš su Vytautu Dekšniu juokais sugalvojome žmogaus kilmės teoriją. Kad žmonės kilę ne iš beždžionių, o iš kitų trijų gyvūnų rūšių. Prastuomenė – iš vištų, inteligentai – iš asilų, vidutinioji klasė, kuri viską kuria ir sukuria – iš kiškių, ir dėl to verta ją mylėti. Ir štai dėl to kiškis tapo simboliu to, kas mums, asilams, neprieinama. Nuo to laiko kiškis tapo pamėgtas herojus. (Juoba, kad vienu metu mokykloje mano pravardė irgi buvo kiškis.) Tai man sukėlė malonias aliuzijas, ir aš pradėjau juos kolekcionuoti. Štai. Kaupiu tik žaislinius kiškius. Ne suvenyrus, ne jų atvaizdus, ne visokį kitą „materiolą“, bet konkrečiai vaikams žaisti skirtus kiškučius. Aš kiekvienam iš jų suteikiu vardą, žodžiu, yra visas vardų sąrašas. Kad jų virš šimto, tai tikrai, o kiek tiksliai, aš negaliu pasakyt, nes nesu suskaičiavęs. Kadangi neturiu patalpų savo kolekcijos parodyti viešumai, ji tiesiog gražiai gula į dėžes. Vienas kiškis ant kito, ir tiek.
Ričardas. Palanki sekundė šoktelėti šnekon apie kultūros gyvūniją. Kokia Tau atrodo dabartinė lietuvių literatūros situacija – graudi, apverktina, patenkinama ar džiuginanti?
Andrius. Atvirai kalbant, aš visą savo varganą gyvenimą labiau esu užsiėmęs literatūros kūrimu, o ne galvojimu apie jos situaciją. Galėčiau pasakyti, kad anksčiau, kai buvau jaunas ir arogantiškas, ji man atrodė apverktinà. Dabar žvelgiu į ją nuosaikiai. Bet graudžiai. Tikriausiai mūsų literatūra visą laiką buvo tokia pati – nei labai bloga, nei labai gera. Atsimušama į kažkokią sieną (kalbu ir apie savo prozą!) Bet tėvyninę literatūrą galima pakęsti. Vyksta tam tikri procesai, ta literatūros terpė vis tiek yra kažkiek kūrybinga. Jos negalima visiškai nuvertinti, sakyti, kad va čia štai niekalas. Tiesa, joje pasigendu ryškių individualybių ar labai savito požiūrio. Kaip prozininką mane, be abejonės, labai liūdina, kad labai nedaug yra žmonių, su kuriais galima būtų konkuruoti. Tokių yra, sakykim, aštuoni. Rašantys ne bulvarinę literatūrą, o, kalbėkime grubiai, elito prozą. Aš visuomet labai pasigendu konkurencijos prozoje. Reiktų tokių autorių, šalia kurių galima būtų bent jau kelti savo kartelę.

Ričardo Šileikos "BLICAS"


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Knygos dailininkas Andrius Surgailis: "svarstyklių lėkštės turi susilyginti"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama