Į pradžią
 
 
 
 
Į pradžią Rašykite mums Svetainės medis  LT  EN  FR  RU


NAUJIENOS
GALIMYBĖS
RAŠYTOJAI
≤35 m.
ORGANIZACIJOS
FESTIVALIAI
RENGINIAI
APDOVANOJIMAI
LEIDINIAI
LEIDYKLOS
NUORODOS
ARCHYVAS
APIE MUS 

Lietuvos Respublikos Kultūros Ministerija
Lietuvos Respublikos
Kultūros Ministerija
 

Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas


  

UNESCO Kultūros vadybos ir kultūros politikos katedra Vilniaus dailės akademijoje

tekstai kuriami. jie niekada nebus sukurti

ATVIRAS. PATIKIMAS. KITOKS.

 

 

Istorikas Edmundas Vaičaitis: "kasdienė istorija tėra isterija"

 

Ričardas. Esi profesionalus istorikas, nors šiuo metu užsiimi visiškai kitais dalykais. Kaip vertini didžiąją istoriją ir jos kūrėjus?
Edmundas. Nelabai suprantu, ką turi omeny sakydamas didžioji istorija. Kiekviena istorija nėra nei didžioji, nei mažoji. Ji yra daugiakvapė ir margabalsė. Ji yra perspalvinta (ir nuolat perspalvinama).

Iš tikrųjų nėra nė vienos tikros istorijos. Jos visut visos yra sumeluotos permeluotos. Nes istorija tai yra perpasakojimas. O kiekvieno liežuvis yra individualus. Tą liudija ir Naujojo testamento keturių evangelistų raštai. Ką pasikartojančio randame visų jų žodžiuose, tą esame linkę laikyti tiesa. O kas nuginčys, kad tiesa (istorija) nėra sapnas?
Taip, kaip aš suprantu (vertinu) tavo minėtą didžiąją istoriją, tai yra iš esmės iškrypimų dokumentacija, tai yra iškrypėlių žygdarbiai ir tariamų didvyrių „šlovingos“ biografijos. Manykime, kad istorija tai faktai, datos, tam tikrų pokyčių pradžia ir tam tikrų procesų sugestijuota pabaiga. Nors kaži kodėl istorija yra laikomi įvykiai, paženklinti kautynėmis, intrigomis, uzurpacija ar atvira okupacija. Minia per amžių amžius tebuvo trąšus dirvožemis, kuriame palankiai veisėsi (ir veisiasi) visokio veido didžiaūsiai, bebarzdžiai ar aštriadančiai.
Todėl tavo didžioji istorija yra (tėra) pasaka, iliustruojama kaskart vis kitų dailininkų. Paprasčiausiai per daug fantazijos ir nežinomybės. Per daug noro manipuliuoti praeitimi ir nebūtais (iš-si-galvotais) dalykais.
Ričardas. Visgi žmogaus gyvenimo laikas pernelyg trumpas istorijos vadovėliams.
Edmundas. Istorijos reglamentas ir stereotipiniai moduliai neišvengiamai paliečia kiekvieną individą, jį formuoja elementarios esamo meto ekonominės ir socialinės duotybės. O kiekvieną duotybę siūlo ir (kartais prievarta) įgyvendina galingesnieji, turtingesnieji arba suktesnieji. Taip buvo ir yra ne tik apskritai suvokiamoje sampratoje „istorija“, bet ir geografijos, kalbos, kultūros, meno, dar smulkiau – mados, valgių, elgsenos ir t.t. istorijoje. Todėl iš esmės eilinio žmogaus kasdienė istorija tėra viso labo tęstinė isterija.
O man ir yra gražiausios mažos, asmeninės istorijos. Pavyzdžiui, obuolių vagystės, smėlio dėžės žaidimų, marškinių išterliojimo, inkilo iškėlimo, grybavimo, kiaurų kojinių. Nes tai tikri dalykai. Ne primesti didesnės rankos, neliepti svetimo liežuvio. Istorijos, kvepiančios krauju, perversijomis ir totalia prievarta yra, anot tavęs, didžiosios istorijos mėsa. Iš jos iškepti ir visi istorijos vadovėlių kotletai ir befstrogenai.

 

 

Ričardo Šileikos "BLICAS"


Atgal

Į viršų

Užsisakyti
2012-02-06
Mantas Gimžauskas
36-sios gimimo metinės
Jaroslavas Melnikas
53-oji gimimo diena
Lina Navickaitė - Greičiuvienė
41-oji gimimo diena


Filologijos bakalaurė Vaiva Kuodytė: "puikus būdas pajusti visko skonį"


aversas


ALBERTAS LAURINČIUKAS 1928 01 01–2012 01 08
2012-01-09
Balys Godauskis. Poetinės provincijos, proziški regionai
2012-01-06
ALĖ RŪTA (1915.11.16. – 2011.12.31)
2012-01-03
Balys Godauskis. Ką dar būtų galima išbraukti iš mokyklinių literatūros programų?
2011-12-15
Balys Godauskis. Donelaičiui – 300. Kodėl ne 3 000 000?
2011-12-10
Diemedžio vakarai III. 10 gruzinių ir lietuvių novelių
2011-12-05
Antanas A. Jonynas
2012-01-10
Alė Rūta
2012-01-02
Algimantas Zurba
2011-11-20
Vidmantas Kiaušas - Elmiškis
2011-11-13
Paskutinis atnaujinimas: 2012-02-04 | Visos teisės saugomos © RASYTOJAI.LT 2007 | El.paštas: info@rasytojai.lt | Reklama | Logotipai | Parama