Atgal į sąrašą

Ledyklos naujienos: ko ieškoti knygų lentynose?

2019 spalio 24 d.

Gintaras Bleizgys. Sūpavimas

Naująjį autoriaus kūrinį „Sūpavimas“ galima pavadinti beveik dienoraščiais. Atviros išpažintys, netikėti atsivėrimai, asmeninio gyvenimo detalės čia pinasi su socialinių, politinių ir kultūrinių įvykių apmąstymais. Buitiniai nutikimai virsta giliomis filosofinėmis įžvalgomis. Pasak knygos autoriaus, nepaisant mumyse glūdinčių tamsumų ir irštvynų, turime įveikti pasaulį ir laiką: būti.

Tai jau antrasis Gintaro Bleizgio dienoraštinis romanas. Pirmasis „Karmelio kalno papėdėje“ pasirodė 2017 metais.

Herkus Kunčius. Geležinė Stalino pirštinė

Šio ironiško romano ašis – Nikolajaus Ježovo (1895–1940) gyvenimas bei karjera, prasidėjusi Lietuvoje ir dramatiškai pasibaigusi Lubiankos kalėjime Maskvoje. Istorinių perturbacijų fone veikia ne tik proletariato vadai Leninas, Stalinas, Kalininas, Molotovas, Jagoda, Dzeržinskis ir kiti, bet ir prie komunizmo statybų prisidėję lietuviai Uborevičius, Putna, Vareikis bei III-iojo Internacionalo veikėjai Aleksa-Angarietis ir Mickevičius-Kapsukas.

Romanas apima laikotarpį nuo Ježovo gimimo Veiveriuose iki 1940 metų, kai svarbiausias Stalino represijų inžinierius pats tapo stalinizmo auka. Romano geografija apima ne tik Lietuvą, Rusiją, bet ir Kazachstaną bei nacistinę Vokietiją.

Narius Kairys. Toliau nei vandenynas

Šis romanas galėtų prasidėti taip: 2010 m. kovo 9 d. išėjo iš namų Vilniuje ir iki šiol negrįžta. Knygos herojus leidžiasi į piligriminę kelionę pėsčiomis: palikęs už nugaros gimtąjį miestą ir mylimą žmogų, keliauja autostopu, o vėliau – su padirbtais traukinių bilietais į Europos pietus. Kankinamas abejonių ir baimių, nuolatos pasinerdamas į pasaulio svaigulį, sutikdamas kelyje įvairiausių žmonių ir klausydamas jų neįtikėtinų istorijų, retkarčiais patirdamas gyvenimo pilnatvę, jis pamažu ima suprasti, ką iš tiesų reiškia eiti viena koja žemėje, o kita – dangumi. Tuo tarpu Islandijoje išsiveržia ugnikalnis. Kas tai – pikta lemiantis ženklas ar, priešingai, viltis, kad net ir tuomet, kai atrodo, jog nėra kelio atgal, tavęs visąlaik kas nors laukia grįžtant?

Narius Kairys – rašytojas, vertėjas, kino kritikas, žmogaus teisių dokumentinio kino festivalio „Nepatogus kinas“ programos sudarytojas, dėstytojas. Jo prozos kūriniai – antropologinės fikcijos – ir publicistiniai tekstai (recenzijos, straipsniai, interviu) spausdinami pagrindiniuose Lietuvos kultūros leidiniuose. „Toliau nei vandenynas“ – pirmasis autoriaus romanas.

Aidas Marčėnas. IR. 123 eilėraščiai

Poeto, Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureato Aido Marčėno naujos knygos „Ir“ (paantraštė – „123 eilėraščiai“) pagrindinė tema – poezija, kūryba, kalba; jomis tikima, joms atnašaujama. Eilėraštis „Branda“ – savotiška ars poetica, atskleidžia jausmų-pojūčių, kalbos, gamtos ir galiausiai poetinės kalbos apykaitą. Dažnas eilėraštis turi motto (iš Šventraščio, poezijos ar savo kūrinio), teikiantį peno improvizavimui. Iš takios, lengvasvorės medžiagos išauga eilėraštis – vientisas išgyvenimas, būties pajauta, melodija. Poetas dažnai sužaidžia tylos – kalbėjimo – skambesio (ir aido) prasmėmis ir atspalviais.

Impulsai kūrybai ateina iš artimiausios aplinkos įspūdžių, sapnų, prisiminimų. Tik retam poetui šitaip pasiseka asmeniškesnį motyvą, vaikystės ir paauglystės vaizdus, juokavimus, žaidimą paversti tikra poezija. Eilėraštis sukuriamas tarsi iš nieko, – improvizuojant, perfrazuojant, žaidžiant, cituojant. Prie visko liečiamasi vos vos, bijant nustelbti pačią poezijos esybę, kuri yra tarsi gyvas sutvėrimas ar dievybė.

Ali Smith. Žiema

Šis romanas – tai dikensiško užmojo šeimos drama breksito, ekonominės krizės, globalios migracijos ir ekologinių problemų fone. Knygos centre – motina Sofija, kadaise sėkminga verslininkė, gyvenanti didžiuliame name. Merginos paliktas jos sūnus Artas, tinklaraštyje rašinėjantis apie išgalvotas patirtis gamtoje. Įžvalgi ir jautri mergina Liuksė, autobuso stotelėje Arto įkalbėta suvaidinti mylimąją. Ir jos prašymu pakviesta Airisė, politinė aktyvistė, su kuria jos sesuo Sofija jau seniai nutraukusi ryšius.

„Žiema“ – antroji tetralogijos, skirtos metų laikams, dalis (pirmoji dalis „Ruduo“ lietuviškai pasirodė 2018 m.). Šį romaną „Metų knyga“ nominavo tokie leidiniai kaip „The Times“, „The Guardian“, „The Observer“, „The Daily Telegraph“, „The Evening Standard“ ir „The New York Times“. Kūrinys buvo įtrauktas į „The British Book Award“ trumpąjį sąrašą.

RYŠKIAUSIA RUDENS NAUJIENA: Trent Dalton. Berniukas nuryja visatą

2018 m. pasirodžius debiutiniam Trento Daltono romanui „Berniukas nuryja visatą“, autorius kritikų išsyk imtas lyginti su tokiais žymiais Australijos rašytojais kaip Timas Wintonas ir Robertas Drewe, o jo kūrinys pavadintas būsimąja Australijos literatūros klasika. Daugelis skaitytojų šį romaną įvardija kaip geriausią knygą, kurią jie yra skaitę per pastarąjį dešimtmetį.

„Berniukas nuryja visatą“ – tai istorija apie brolystę, tikrą meilę ir neįtikėtiną draugystę. Kūrinio pasakojimas – daugiasluoksnis, kupinas žodžių žaismo ir aliuzijų į garsių rašytojų kūrybą – nuo Josepho Conrado iki Omaro Chajamo, romane pinasi šventumas ir šventvagystė, aukšti idealai ir žemiausi nuopuoliai.

 

Sekite leidyklos naujienas www.rsleidykla.lt