Prozininko Petro Venclovo naujo romano „Iš tamsos į tamsą“ sutiktuvės

   Kauno menininkų namuose (V.Putvinskio g. 56) sausio 17 d., ketvirtadienį, 17 val., prozininko Petro Venclovo naujo romano „Iš tamsos į tamsą” sutiktuvės. Knygos autorių kalbins LRS Kauno skyriaus pirmininkas Vidmantas Kiaušas-Elmiškis, aktorė Kristina Kazakevičiūtė skaitys romano fragmentus, muzikuos Lina Krėpštaitė. Maloniai kviečiame dalyvauti. Įėjimas nemokamas.

 

 

Romano „Iš tamsos į tamsą” veiksmas prasideda pokariu, tęsiasi per visą XX amžiaus antrą pusę ir perkopia į XXI amžių, tad kūrinyje pasigirsta socialinių lūžių ir pervartų aidai: Stalino valdymo baigtis, Sąjūdis, 1991 metų sausio košmaras. Vis dėlto medžiaga, iš kurios konstruojamas romanas, yra psichologinė pagrindinio veikėjo analizė, jo požiūris į svarbiausias vertybes, jo santykiai su žmonėmis ir aplinka, jo siekimas išlikti, nepasiduoti, nesugniužti.

Kūriniui būdingas neįprastas pasakojimo būdas: neįvardytam pagrindiniam personažui tarsi primenami svarbiausi jo gyvenimo įvykiai, atkuriamos mintys, nuotaikos, atskleidžiami jausmai, dvasiniai ieškojimai ir praradimai, jam leidžiama sugrįžti į praeitį ir žinoti ateitį.

Romane parodyta žmogaus kelionė iš vienos tamsos į kitą, iš nesaties į nebuvimą. Tarytum teigiama, kad gyvenimas – tai laikina gyvybės deklaracija, šviesos ruožas tarp dviejų tamsų.

Vienas iš svarbesnių romano veikėjų yra mirtis. Iš esmės ji veikia metafizinėje plotmėje. Ribinėse situacijose, – o jų protagonisto gyvenime yra nemažai, – mirtis kaskart primena save, verčia mąstyti apie buvimo prasmę, pasitikrinti požiūrį į pomirtę, į tikėjimą ar netikėjimą Dievu, į galimybę išnykti arba egzistuoti kitokiu pavidalu.

Beveik visus romano skyrius galima skaityti kaip atskirus kūrinius, iš kurių montuojama keliamatė daugiaspalvė, daugiaprasmė mozaika – įvairialytis kūrinys, kurio neįmanoma aprėpti vientisu, neišskaidytu žvilgsniu, neįmanoma vertinti kuriuo nors vienu aspektu, pritaikyti kokią nors schemą.

Petras Venclovas per penkiasdešimt kūrybinio darbo metų išleido 15 prozos knygų, išspausdino 3 dramas įvairiose dramaturgijos antologijose, yra leidinių Kauno rašytojai (1992), Kauno vainikai (2000), Kauno jaunieji – prozos almanachas (2005) sudarytojas, dažnai spausdinasi kultūrinėje periodikoje. Jo kūriniai versti į latvių, estų, baltarusių, ukrainiečių, rusų, slovakų ir suomių kalbas.

P.Venclovas yra respublikinio novelės konkurso, skirto A. Vienuolio 125-osioms gimimo metinėms, laureatas /II vieta/ (2007). Amerikos lietuvių tautinės sąjungos anoniminio konkurso Lietuvai – tūkstantis metų! laureatas /I vieta/ (2009). 2011 m. įteikta Jono Marcinkevičiaus literatūros premija, o 2012 m. Kauno miesto savivaldybės J. Vileišio medalis.

Nuoširdžiai kviečiame į susitikimą su prozininku Petru Venclovu.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *