Atgal į sąrašą

Rašytojų sąjungos mokymai. Iššūkis: išleisti knygą

2020 gruodžio 14 d.

Gruodžio 15 d., 13 val., kviečiame dalyvauti Lietuvos rašytojų sąjungos mokymuose ir tiesiogiai klausytis leidybos bei literatūrinių projektų ekspertės Rūtos Elijošaitytės-Kaikarės pranešimo „Iššūkis: išleisti knygą“. Šis renginys skirtas tiek rašytojams profesionalams, tiek visiems svajojantiems išleisti knygą.
Renginys bus tiesiogiai transliuojamas Lietuvos rašytojų sąjungos Facebook paskyroje.

Leidybos ir kultūrinių projektų ekspertė Rūta Elijošaitytė. Monikos Požerskytės-Kalvelės nuotrauka.

Apie pranešimą
Atrodytų, jog šiandien knygą išleisti gali bet kas. Didesnes galimybes suteikė skaitmenizavimas ir didesnės komunikacijos galimybės. Garsiųjų „50 pilkų atspalvių“ autorė E.L. James savo knygą pirmiausia išleido pati. Neįtikėtinu 2.5 mln. kopijų tiražu. Tačiau pasirašius sutartį su leidykla „Random house“ buvo išleista dar 100 mln. kopijų. Ar būtų autorė susitvarkiusi su tokiu kiekiu pati? Juk jau ir atlikus visus kūrybinius darbus, knygą reikia ne tik išleisti, bet ir ją sandėliuoti, parduoti, reklamuoti. Ką reiškia išleisti knygą? Kokie darbai laukia ir kiek žmonių įsitraukia į vienos knygos sukūrimą, jos išleidimą į rinką? Su kokiomis rizikomis susiduria rašytojai, leisdami knygas patys: knygos pristatymas publikai, tikėtinas piratavimas, knygos pardavimas, autoriaus teisės?
Vien Lietuvoje tokių įmonių, kurių pagrindinė veikla yra leidyba ir (arba) spauda, 2019 metais suskaičiuojama 173. O leidėjų, pristačiusių privalomus egzempliorius bibliotekai, 2019 metais buvo 554! Per pastaruosius dešimtį metų leidybos sektorius yra stipriai pasikeitęs, atsiranda leidyklų, leidžiančių knygas tik elektroniniu formatu, populiarėja ir audio knygos, užpildomos trūkstamų knygų – autorinių ir verstų – nišos.
Pasikalbėkime apie leidybą, leidyklas, jų veiklas, vertimus, knygų muges Lietuvoje ir Europoje.
Apie pranešėją
Rūta Elijošaitytė-Kaikarė, Lietuvos leidėjų asociacijos vykdomoji direktorė, įvairių literatūros renginių organizatorė. Literatūroje esu nuo gimimo, o jos vadyboje – nuo 2005 m., kai į Metų knygos rinkimų veiklas įtraukė Rūta Kačkutė. Vėliau sukrito „2008-ieji – Skaitymo metai“, forumas „Šiaurės vasara“, festivalis „Poetinis Druskininkų ruduo“. 2009 m. baigiau UNESCO kultūros vadybą, magistro darbą taip pat rašiau apie literatūros vadybą. Man įdomu viskas, kas vyksta literatūroje, kaip dirba žmonės įvairiose šalyse, kokie pokyčiai vyksta literatūros ir leidybos vadyboje, ar (ir kaip) ta vadyba veikia teksto kokybę ir atvirkščiai; kokią dalį literatūra sudaro visos kultūros lauke. Nuo 2018 dirbu Lietuvos leidėjų asociacijoje, prisidedu prie Vilniaus knygų mugės organizavimo, dalyvauju tarptautinėse knygų mugėse.
Lietuvos rašytojų sąjungos mokymus rašytojams remia Lietuvos kultūros taryba.