Vidmantė Jasukaitytė 1948-2018

Vidmantė Jasukaitytė
Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad š.m. liepos 14 d. 9.45 val. po sunkios ir ilgos ligos Klaipėdos ligoninėje mirė poetė, prozininkė, dramaturgė, Kovo 11-osios Nepriklausomybės atkūrimo akto signatarė Vidmantė Jasukaitytė.

Vidmantė Jasukaitytė gimė 1948 05 10 Pumpučiuose, Šiaulių rajone. 1966 m. baigė Šiaulių 3-ąją vakarinę vidurinę mokyklą, nuo šešiolikos metų pradėjo dirbti. 1967–1971 m. studijavo Vilniaus universitete lietuvių kalbą ir literatūrą. Dirbo Pataisos darbų įstaigų valdyboje, „Minties“ leidykloje, LSSR kultūros ministerijoje.

Tikrasis jos kūrybinis darbas prasidėjo 1976 metais, išleidus pirmą poezijos knygelę „Ugnis, kurią reikia pereiti“, kuri, kaip geriausias poetinis debiutas, buvo apdovanota Zigmo Gėlės Gaidamavičiaus literatūrine premija. Trečioji jos knyga, apysakos „Stebuklinga patvorių žolė“ , atskleidė autorę ir kaip talentingą prozininkę. 1987 metais pasirodęs romanas „Po mūsų nebebus mūsų“ – precedento neturintis atvejis Lietuvoje, kai 45 000 egz. tiražas buvo išpirktas mažiau nei per tris mėnesius ir knygą buvo galima gauti tik antikvariate mainais į senovinį leidinį. 1979 m. ji buvo priimta į Lietuvos rašytojų sąjungą.

Prasidėjus Atgimimui, Vidmantė Jasukaitytė aktyviai įsijungė į jį kaip jau žinoma, talentinga rašytoja. Ji įkūrė Lietuvos moterų sąjungą ir tapo jos pirmininke. Aktyviai protestavo prieš žiaurius nestatutinius santykius Tarybinėje kariuomenėje, kartu su kitais bičiuliais įsteigė „Sietyną“ – kultūros ir teatro studiją. 1990–1992 m. buvo LR Aukščiausiosios Tarybos (Atkuriamojo Seimo) deputatė.
1988 m. pagal rašytojos scenarijų sukurtas kino filmas „Žolės šaknys“ (rež. G. Lukšas). 2002 m. apysakų rinkinys „Stebuklinga patvorių žolė“ išverstas į ispanų kalbą ir išleistas Madride.

Vidmantė Jasukaitytė yra išleidusi dešimt poezijos rinkinių, septynis romanus, apsakymų, apysakų ir esė knygų, už kūrybą gavusi ne vieną apdovanojimą, 2000 m. buvo apdovanota Lietuvos Nepriklausomybės medaliu.

Nuoširdžiai užjaučiame Velionės artimuosius ir bičiulius.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *