Neringa Dangvydė 1975 04 06 – 2020 03 21

NERINGA DANGVYDĖ MACATĖ

Vlado Braziūno nuotrauka

1975 04 06 – 2020 03 21

Lietuvos rašytojų sąjunga su giliu liūdesiu praneša, kad š. m. kovo 21-ąją, Pasaulinę poezijos dieną, po ilgos ir sunkios ligos, eidama keturiasdešimt penktus metus mirė rašytoja, literatūros kritikė Neringa Dangvydė Macatė.

Neringa  Dangvydė Macatė (buv. Mikalauskienė) gimė 1975 balandžio 06 dieną Vilniuje, bet vaikystę ir paauglystę praleido Alytuje, kur baigusi  9-tą vidurinę (dabar – Jotvingių gimnazija) bei Dailės mokyklą įstojo į Vilniaus universitetą studijuoti filosofijos. Tačiau po dviejų kursų, supratusi, kad jos tikrasis pašaukimas – literatūra, pradėjo lituanistines studijas.

Neringa parašė ir pati iliustravo dvi knygas vaikams: Gintarinė širdis: pasakos (2013) ir Vaikas su žvaigžde kaktoje: apysaka (2016). Pastarosios knygos rankraštis Nacionaliniame konkurse „Švieskime vaikus“ laimėjo 3-ąją vietą. 2018-aisiais už šią knygą autorė buvo apdovanota 2-ąja Vytauto Tamulaičio premija, kuri, anot steigėjų, skiriama už „reikšmingą lituanistinę veiklą, lietuvių kalbos puoselėjimą, grožinę kūrybą vaikams, jos originalumą, minties raiškos ir stiliaus sklandumą, dvasinių vertybių atskleidimą“.

Neringa Dangvydė Macatė buvo  ir puiki vertėja. Iš prancūzų kalbos išvertė romanus: Nora Roberts  Makgregorai: Sibilė ( 2015), Gaël Faye Maža šalis (2017), Eric-Emmanuel Schmitt Ugnies naktis (2018), Hélène Cixous Auksas: mano tėvo laiškai (2018)  bei Hélios Azoulay, Pierre-Emmanuel Dauzat knygą Ir pragaras turi savo orkestrą: muzika koncentracijos stovyklose (2016).

Per visą savo gyvenimą Neringa Dangvydė Macatė puikiai mokėjo suderinti rašytojos kūrybingumą  ir visuomeninį aktyvumą, ji gebėjo skaityti pranešimus kuo įvairiausiai auditorijai – ir specialistams, ir jaunuomenei. Mokėjo bendrauti ir su pačia jauniausia vaikų auditorija, nuoširdžiai dalindamasi savo įspūdžiais apie vaikystėje ar aktualiai skaitytas vaikiškas knygas.  Metų metus ji vykdė ilgametę nuoseklią, nuoširdžią, dažnai savanorišką veiklą, padedančią kuo įvairiausiais būdais skleisti vaikų literatūrą, buvo nuolatinė žurnalų ,,Bitutė“, ,,Laimiukas“, ,,Rubinaitis“, ,,Literatūra ir menas“ autorė, radijo laidų dalyvė. Nuo 2012 metų ji vedė Atviro jaunimo centro ,,Mes“ kūrybinio rašymo studiją, ugdė kūrybiškumą, skatino skaitymą, ieškojo ir atrasdavo jaunų talentų. Buvo aktyvi ir įdomių svetainės www.menobangos.lt projektų įkvėpėja ir vykdytoja (ciklai ,,Pokalbiai su regionų rašytojais“, ,,Debiutai“). Natūralu, kad ji buvo ne tik Lietuvos rašytojų sąjungos (nuo 2017 m.), bet ir IBBY (Tarptautinė vaikų ir jaunimo literatūros asociacija) Lietuvos skyriaus narė. Tradiciniai šios organizacijos seminarai buvo neįsivaizduojami be Neringos pranešimų, dalyvavimų diskusijose, be energingo jos moderavimo ir… be jos skleidžiamos geros nuotaikos. Pastaruosius mėnesius gulėdama ligoninėje, ji ir toliau neprarado dvasios šviesos ir ramybės, skaitė knygas, rašė apie jas recenzijas, o taipogi užbaigė ir savo pačios apysaką paaugliams Plėšytojas, kuri, tikėkimės  dar šiais metais pasieks jaunuosius skaitytojus.

Artimieji su Neringa Dangvyde Macate atsisveikins Vilniaus laidojimo rūmų (Olandų g. 22) 3 salėje trečiadienį, kovo 25 dieną nuo 10 iki 13 val. Urna su Velionės palaikais išnešama 13 val. ir bus palaidota Karveliškių kapinėse. Dėl mūsų visų saugumo kviečiame tuo metu atsisveikinti su Neringa mintimis.

Širdingai užjaučiame Velionės mamą, bičiulius ir kitus jai artimus žmones.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *